Jezero Lago di Carezza (Karersee)

Smaragdově zelené jezero Lago di Carezza (německy Karersee) je považováno za nejkrásnější jezero Dolomit. Tohle menší horské jezírko je slavné především díky své tmavě zelené barvě vody a úchvatnou horskou scenérií s Rosengarten a Latemar v pozadí. Nejkrásnější je jezero ve večerních hodinách nebo brzy ráno, kdy se růžově se zbarvující pohoří Rosengarten a Latemar odráží na vodní hladině jezera a vytváří tak velkolepou podívanou. Jezero bylo inspirací mnoha spisovatelů a námětem obrazů nejrůznějších malířů. Na túry kolem jezera chodila například Agatha Christie, po které je pojmenovaná jedna vycházková trasa. Vycházky okolo jezera Lago di Carezza si oblíbila také císařovna Sissi (Alžběta Bavorská). Dokonce zde v nedalekém Grand Hotelu Carezza uspořádala roku 1897 i oslavu narozenin jejího manžela, císaře Františka Josefa I. Jezero Lago di Carezza se nachází v nadmořské výšce 1519 metrů v obci Nova Levante (Welschnofen) a je přístupné ze státní silnice 241 (Dolomitenstraße). Hloubka a velikost jezera se mění v průběhu roku a je ovlivněna povětrnostními podmínkami a srážkami. Největší hloubka jezera je 22 metrů. Nejvíce vody má na jaře, nejméně na podzim. K jezeru se váže řada legend. Ta nejznámější z nich vypráví o vodní víle, která zde žila a čas od času si na břehu vázala své zlaté vlasy do copu. Jednoho dne ji uviděl čaroděj z nedalekého města Masaré a vášnivě se do ní zamiloval. Měl v úmyslu ji nalákat na drahokamy, šperky a duhu, kterou uměl vyčarovat a pak ji únést. Vílu sice zář duhy a lesk drahých kamenů na chvíli zaujal, ale jak spatřila čaroděje, raději skočila do jezera a už ji nikdy nikdo neviděl. Čaroděj se ze svého neúspěchu tak rozčílil, že jedním pohybem strhnul duhu z oblohy, roztrhal ji na kousky a i s drahokamy naházel do jezera. Od o té doby hraje jezero všemi barvami duhy a ve zdejším starém nářečí se mu říká „Lec de ergobando“ – Duhové jezero.

Geopark Bletterbach

Geopark Bletterbach se nachází jižně od Bolzana u městečka Aldein v severní Itálii. Jedná se o jediný kaňon na území Jižního Tyrolska a je součástí světového dědictví UNESCO. Soutěska bývá též nazývána "Gran Canyon Jižního Tyrolska". Tato rokle se představuje jako otevřená kniha, ve kterém lze nalézt více než 40 milionů let historie na Zemi. Dravá řeka, která tudy kdysi protékala a dala místu svůj osobitý charakter, se v průběhu věků proměnila v mírný potůček, který dnes protéká na dně kaňonu. Rokle vznikla přibližně před 18 000 lety v době ledové. Je asi 8 km dlouhá a 400 m hluboká. Geopark Bletterbach je snadno dostupný z parkoviště (za poplatek) přímo před návštěvnickým centrem. Tady vám podají veškeré informace a rádi vám poradí, jakým směrem se vydat a jak dlouho to bude trvat. Najdete zde i obchůdek a geologické muzeum. Je možné si sjednat prohlídku s průvodcem, která začíná vždy v 10:30. Po cestě roklí narazíte na řadu informačních tabulí s informacemi o místních klimatických a geologických podmínkách a flóře. Dozvíte se zároveň, že se zde ve středověku těžily drahé kameny. U vodopádů, které uzavírají část návštěvnického okruhu, si můžete dopřát oddychovou přestávku. Geopark je oblíbeným cílem nejen vědců a geologů, ale také milovníků přírody a rodin s dětmi.

Corno Bianco

Corno Bianco (německy Weißhorn) je jedním z vrcholů ležících v okolí průsmyku Passo Oclini v italským Dolomitech v Jižním Tyrolsku. Za své jméno vděčí bílému zbarvení dolomitské horniny. Na vrchol (2313 m.n.m.) vede stezka rozlehlým borovým lesem posetým rododendrony. Vrchol Corno Bianco je velmi zajímavým z geologického hlediska, jelikož se z jeho vrcholu na severozápadě otvírá propast Canyon Bletterbach. V této roklině bylo nalezeno několik stop dinosaurů. Území průsmyku Oclini se svým rašeliništěm bylo zařazeno mezi biotopy. V této oblasti je možné obdivovat mnoho živočišných a rostlinných druhů: bylo napočítáno celkem 34 ptačích druhů a více než 200 druhů rostlin. Z vrcholu Corno Bianco se můžete kochat 360-ti stupňovým výhledem na okolní velikány, z nichž se vyjímá hřeben Latemaru, kterým zde začínají skutečné Dolomity.