Kam vyrazit a co podniknout u jezera Lago di Garda? Možností je tu nespočet. Zde vám pro inspiraci nabízíme pár tipů.

 

Jezero Lago di Cavedine

Jezero Lago di Cavedine se nachází cca 15 min autem od města Riva del Garda, směr Trento. Krásné poklidné jezero se školou pro windsurf a sailing, možnost vypůjčení kajaku. Pro děti je zde dětské hřiště. Pláž je oblázková se stromy, které poskytují stín. Osvěžit se a zakoupit něco dobrého na zub můžete v místním baru / restauraci. V okolí můžete využít cyklotras a objet si jezero nebo se projet až k jezeru Lago di Garda. Nadšenci lezení zde najdou řadu skvělých via ferraty (lehká via ferrata Rio Sallagoni vedoucí k hradu Drena -obtížnost C, převýšení 200 m, těžká via ferrata Rino Pisetta - obtížnost E, převýšení 430 m, až na vrchol Dain Picol (971 m).

Jezero Lago di Tenno

Krajina jako z pohádky - jezero Lago di Tenno (cca 10 km od Riva del Garda na severu jezera lago di Garda) - blankytně modrá voda, parádní koupání a nádherná příroda... Je romanticky zasazeno mezi lesy a horami. Jezero má jednu zajímavost - kolísá mu hladina. Známý je pohled na jezero s ostrovem uprostřed. Když však hladina vody klesne, objeví se i druhý, menší ostrůvek, zvaný 86. Podél jezera vede krásná okružní procházka. Jezero vzniklo zhruba kolem roku 1100 při obrovském sesuvu části hory Misione. Díky tomu má jezero i charakteristický kulatý tvar. Nenápadnou cestičkou od jezera Tenno se dostanete k zachovalé středověké vesnici Borgo Medievale di Canale.

Jezero Lago di Ledro

Jezero Lago di Ledro je klidnější a méně turisticky vytížené než jezero Lago di Garda. Je morénového původu a nachází se v nadmořské výšce 560 metrů, cca 12 km od města Riva del Garda. Dojet sem můžete buď autem nebo po známé panoramatické cyklostezce Strada del Ponale, ze které budete mít úžasný výhled na jezero Lago di Garda. Doporučujeme si jezero objet kolem dokola. Odpočinout a načerpat síly můžete na řadě odpočívadel přímo u jezera nebo se osvěžit v jednom z místních barů a kaváren. Pro děti jsou zde k dispozici dětská hřiště. Určitě zajímavou podívanou je místní muzeum s domy na kůlech. Jezero Lago di Ledro je oblíbeným místem cyklistů a nadšenců horské turistiky. Na plážích si můžete vypůjčit šlapadla, katamarány, veslice, plachetnice, surfy a kanoe. Díky bohaté fauně je jezero plné pstruhů,okounů, bělic, marén, línů a třeba úhořů. Ti, co by si chtěli zarybařit, si musí zřídit rybářské povolení.

Jezírko Bagattoli

Jezírko Bagattoli u Dro přírodního původu (cca 14 km od Riva del Garda) je perfektním místem pro rybaření a lenošení. Je zde k dispozici posezení na piknik s možností si ugrilovat rybu či maso, menší dětské hřiště a restaurace s barem. V jezeře žije bohatá fauna - pstruzi, kapři a jeseteři. Rybařit můžou všichni. Platí se až na konci na základě úlovku. Ideální pro rodiny s dětmi, kteří chtějí prožít den tak trochu jinak.

Rifugio S. Pietro

Určitě si nenechte ujít výlet k této překrásné horské chatě S. Pietro na hoře Monte Calino (cca 15 km od města Riva del Garda na severu jezera Lago di Garda), ze kterého je pěkný výhled na planinu s městy Arco a Riva del Garda, horu Monte Brione a na jezero Lago di Garda. Pro děti je zde k dispozici dětské hřiště a velká louka. Mohou si pohladit volně pobíhající kozy nebo se podívat na králíky. Rodiče se mohou slunit na lehátkách nebo si dát něco na zub na panoramatické terase a kochat se nádherným výhledem. Na cestě zpátky k jezeru Lago di Garda se určitě zastavte u jezera Lago di Tenno se smaragdově zelenou barvou a navštivte středověkou vesničku Borgo medievale di Canale di Tenno, která vás zavede zpátky do minulosti. Horská chata S. Pietro je výborným výchozím bodem pro podnikání pěších túr na horu Monte Misone a Monte Casale. K chatě se dostanete z města Riva del Garda, pojedete směrem na Lago di Tenno, Monte di Tenno, kde už najdete značky. Z parkoviště Ville del Monte di Tenno je to cca 15 minut pěšky.

Vodopády Gorg d'Abiss

Krásná, nenáročná procházka k vodopádům "Gorg d'Abiss" nedaleko jezera Lago di Ledro (cca 21 km od města Riva del Garda). Stezka začíná u parkoviště ve vesničce Tiarno di Sotto a vine se kolem potoka, který vás po cca 800 m zavede k těmto nádherným vodopádům. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Procházku můžete spojit s koupáním v jezeře Lago di Ledro a návštěvou muzea "Museo delle Palafitte" (domy na kůlech) ve vesničce Molina di Pieve u jezera Lago di Ledro.

Rifugio Campei - Monte Altissimo

Výchozích bodů pro tuto krásnou panoramatickou procházku je několik. My jsme si vydali do vesničky Festa di Brentonico, z Riva del Garda směr Nago, Mori a pak Brentonico. Turistická stezka č. 650 začíná u malého parkoviště za vesničkou Festa di Brentonico a vede lesem, část po betonové cestě, až k louce, ze které je vidět náš cíl - horská chata Rifugio Campei (cca 1,5 hod). Zde si můžete odpočinout, dát si něco dobrého na jídlo či pití a kochat se výhledem na okolní horské panorama. Kdo chce, může pokračovat směrem k horské chatě "Damiano Chiesa" (stezka č. 624) skrz údolí Val del Parol k Bocca Paltrane, odtud pak pokračovat po stezce č. 622 až k horské chatě "Damiano Chiesa", ze které je nádherný výhled na jezero Lago di Garda (cca 3 hod).

Biotop jezero Lago d'Ampola

Biotop jezero lago d'Ampola se nachází u města Tiarno di Sopra v údolí Valle di Ledro (cca 22 km od města Riva del Garda). Z parkoviště se přejde přes můstek, stezka pak dále pokračuje po lávce přes louku až k molu, ze kterého je možné obdivovat celé jezero poseté žlutými lekníny a orchidejemi a pozorovat místní flóru a faunu (žáby, ropuchy, kachnu divokou, slípku zelenonohou, rákosníka obecného a další). Po pár metrech dojdete k informačnímu centru (vstup zdarma), které popisuje historii jezera a veškeré rostliny a živočichy, se kterými se tu můžete setkat. Informační centrum je otevřené od úterý do neděle, 10-13 + 15-18 hod v měsících od května do září.

Ledro Land Art

Ledro Land Art je umělecký projekt v oblasti zvané Pur na jihu jezera Lago di Ledro (cca 15 km od města Riva del Garda). Projekt začal v roce 2012. Umělecké výtvory byly vyrobeny přímo v borovém lese a umístění díla bylo umělci vybráno ještě před prezentací projektu. Přírodní galerie Ledro Land Art představuje nyní celkem 20 uměleckých děl ze dřeva nebo kovu, vytvořených místními umělci. Jsou skryté v lese a obzvláště pro děti představují zábavnou formu objevování umění. Najdete zde vyřezávaná zvířátka, umělecké artefakty jako krávy z kamene či kovového šneka. Děti jistě ohromí obrovské koště na palouku a určitě se rádi pohoupou na houpačkách zavěšených mezi stromy. Podél cesty teče potok jménem Assat, který vás zavede až k horské chatě Malga Cita a vodním kaskádám v nadmořské výšce 930 metrů.

Panoramatická procházka Busatte - Tempesta

Panoramatická procházka Busatte - Tempesta začíná u parkoviště zábavního volnočasového parku Busatte nad malebným městečkem Torbole (Lago di Garda) a trvá zhruba 3 hodiny. Procházka je vhodná i pro rodiny s dětmi. Nejprve projdete kolem restaurace a dětského hřiště, Busatte Bike Park a lanového centra v korunách stromů pro malé i velké. Po chvilce se Vám naskytne první dechberoucí pohled na severní část jezera s městy Torbole, Riva del Garda a Arco. Podél cesty, která se vine převážně lesem, jsou tabule s popisy místní flóry a fauny. Narazíte na řadu schodišť a laviček s nádherným výhledem na jezero. Můžete zvolit buď okruh s návratem zpět k parku nebo sejít až do vesničky Tempesta, odkud se pak vrátíte zpátky do Torbole autobusem.

Starobylé městečko Tenno

Tenno je menší vesnice ležící přibližně 8 km severně od historického města Riva del Garda, které se rozprostírá na severním konci největšího italského jezera Lago di Garda. Poklidná vesnička Tenno se tyčí do výše 428 m n. m. a je zasazena do překrásné krajiny s výhledem na jezero. Projděte si centrum městečka a vydejte se na okružní výlet okolo místního kopce Dosso del Bussé s návratem zpět do centra nebo za poznáním místní flóry přímo na již zmíněném kopci Dosso del Bussé. Vydejte se na nezapomenutelnou procházku k jezeru Lago di Tenno s blankytně modrou vodou (více informací najdete v typech na výlet u jezera Lago di Garda). Nenápadnou cestičkou od jezera Tenno se dostanete až k zachovalé středověké vesnici Borgo Medievale di Canale, která sloužila jako inspirace pro celou řadu umělců.

Ostrov Isola del Garda

Ostrov Isola del Garda se nachází nedaleko města San Felice del Benaco na jihu jezera Lago di Garda v Itálii. Na ostrově můžete navštívit vilu v novogotickém-benátském stylu navrženou architektem Luigim Rovelli na počátku 20. století. Kochat se můžete upravenými parky a zahradami se subtropickými rostlinami a jedinečnými květinami. Rostou zde borovice, cypřiše, olivovníky, akácie, citronovníky, magnolie a agáve. Ostrov je ve vlastnictví rodiny Cavazza. Od roku 2002 je ostrov zpřístupněn veřejnosti. Můžete jej navštívit pouze v rámci organizované exkurze s průvodcem (AJ/NJ/IT). Loď vyplouvá z přístavů Barbarano, Gardone, Salò, Manerba, Portese, San Felice del Benaco, Maderno, Garda, Bardolino, Sirmione, Torri del Benaco a trvá 15-30 minut. Během prohlídky, která trvá zhruba 2 hodiny, Vám průvodce ukáže téměř celý ostrov i část vily, kde rodina Cavazza bydlí. Ceny se odvíjí od města, ze kterého vyplouváte. V roce 2016 stála základní plavba ze Saló či San Felice del Benaco 27 €, zahrnující plavbu lodí, prohlídku a malé občerstvení s ochutnávkou olivového oleje.

Open air gallery Drena

Drena 3000 Open air gallery je výstava uměleckých děl pod širým nebem u městečka Drena, cca 20 km od letoviska Riva del Garda u jezera Lago di Garda (Itálie). Výstava je přístupná všem a je zdarma. Jakmile přijedete do města Drena, následujte značení Open Air Gallery a obec Braila. Díla umělkyně Annabelly Hoffman jsou umístěna uprostřed nádherné přírody na svahu s obřími balvany a krásným panoramatickým výhledem do údolí Busa.

Zábavní park Gardaland

Gardaland je jeden z prvních zábavních parků v Evropě a s plochou více než 500 000 m2 (údaj z roku 2015) patří i k těm největším. Nachází se v severní části Itálie u jezera Lago di Garda, poblíž města Verona. Gardaland každoročně navštíví přibližně 3 miliony návštěvníků. Časopis Forbes zařadil Gardaland v roce 2005 na pátou příčku mezi desítku nejzábavnějších zábavních parků na světě. V parku se nachází 35 atrakcí různého charakteru. Park je otevřen od půlky června do půlky září od 10 do 23 hodin, v dubnu, květnu a na konci září od 10 do 18 hodin. V nočních hodinách v určité dny, zpravidla od půlnoci do ranních hodin, se koná disco laser show. Cena vstupenky je € 40,50 (údaj z roku 2017) pro dospělou osobu, děti do 100 cm jsou zdarma, děti do 10 let a osoby starší 60 let platí € 34. Rodiny a skupiny obdrží slevu. V areálu se nachází čtyřhvězdičkový hotel připomínající pohádkový svět. K občerstvení slouží několik restaurací, pizzerií, fast foodů a barů. Najdete zde i supermarket, kadeřnictví a lékárnu. K nejoblíbenějším atrakcím patří: Blue Tornádo - Horská dráha dosahující rychlostí až 80 km/h. Oproti běžným dráhám jsou koleje nahoře (pasažéři nesedí ve vozíku, ale visí v sedačce). Délka dráhy je 765 m a výška asi 33 m. Magic Mountain - Klasická horská dráha dosahující rychlosti až 70 km/hod. Délka dráhy je téměř 700 m a výška je 35 m. I corsari (piráti) - Vodní podzemní atrakce. Zajímavostí je, že tato atrakce je plně automatizovaná a řízena počítačově bez jediného zásahu člověka. Kromě návštěvníků se pod zemí nenachází žádný jiný člověk. Tato atrakce patří mezi tzv. Dark Ride. Loďky v podzemí projíždí pirátskými scénami. Colorado Boat - Zábavní vodní atrakce. Proplujete na voru na divoké vodě a poté budete spuštěni z výšky do vody. Jungle Rapids - Druhá vodní atrakce, která vás zavede do pravé džungle plné vodopádů a nástrah. Poplujete člunem pro 6 osob po velmi silné vodě. Sequoia Adventure - Netypická a dobrodružná horská dráha. Po velkou část jízdy je návštěvník hlavou dolů. The Spectacular 4D Adventure - 4D kino. Mammut - Rodinná horská dráha ve stylu doby ledové. Jízda trvá necelé tři minuty, dráha je dlouhá asi 1030 m. Raptor – nejrychlejší (90 km/h) horská dráha v parku. Jízda začíná v podzemí. Dráha je dlouhá 770 m. Oblivion - the Black Hole – horská dráha. Pasažéři jsou prudce spuštěni do podzemní „černé díry“.

Valle delle Cartiere (údolí papíren)

Cesta do minulosti v údolí Valle delle Cartiere (aneb údolí papíren) u města Toscolano Maderno (jezero Lago di Garda, Itálie). Poznejte historii jedné z nejstarších papíren v Evropě, navštivte místní muzeum a prozkoumejte jednu z nejzajímavějších archeologických a průmyslových oblastí v Itálii. Procházka začíná u kamenného mostu v Toscolano, směr Valle delle Cartiere. Cesta se stáčí podél potoku, který je oblíbeným místem sportovního rybolovu pstruhů a pokračuje dále roklí, přes řadu mostů, po prašné cestě, zpět přes olivový háj. Cestou narazíte na pozůstatky budov, ve kterých se dříve vyráběl papír. Papírny zde využívaly síly proudu potoka Toscolano. Můžete navštívit místní muzeum papíru (Museo della carta) věnované papírenskému a tiskařskému průmyslu. Zobrazuje proces výroby papíru a tiskařské papírenské techniky od středověku až do dvacátého století. Byly zde nainstalovány starožitné stroje, které byly dříve používány k výrobě papíru, stejně jako doklady, které mají historickým význam. Najdete zde i místnost, ve které Vám ukáží, jak se původním systémem s tehdejšími stroji vyráběl papír. Nejstarší část muzea pochází z konce patnáctého století, hlavní budova se datuje do sedmnáctého století. 33 metrů vysoký komín byl postaven po roce 1905. Starožitné mapy z napoleonského a rakouského katastru nemovitostí zachycují papírnu Dolní Maina, skládjící se ze dvou hlavních budov s výhledem na řeku. Ostatní řezy nabízejí cenné informace o konformaci výrobního komplexu a svědčí o přítomnosti dřevěných žaluzií pro sušení listů v horních patrech. Ve druhé polovině devatenáctého století bylo nutné papírnu rozšířit a zmodernizovat. Na konci devatenáctého století bylo nainstalováno 5 holandských strojů a kontinuální stroj, dva parní kotle a dynamo. Papírna udržela svou činnost až do roku 1962 a spolu s ním ukončila výrobu papíru v údolí. S příchodem elektřiny se výroba papíru přesunula do města Toscolano Maderno, blíže k jezeru.

Zřícenina hradu "Castel Penede"

Zřícenina hradu Castel Penede se nachází v městečku Nago, nad letoviskem Torbole, na severu jezera Lago di Garda. Každý hrad, stejně tak jako hrad Penede, má svou historii a je vázán legendou. Tato legenda vypráví o slavné osobnosti, jež byla hostem jisté rodiny Castelbarco, ohromena krásou jezera a okolních horských velikánů. Stejně tak jako známý italský básník Dante Alighieri píše o kráse jezera ve svém mistrovském díle Božská komedie. Místo, na kterém byl hrad postaven, bylo zvoleno z hlediska strategického i díky panoramatickému výhledu. Byla odsud kontrolována cesta, která spojovala údolí Sarca s údolím Adige. V současné době je to zřícenina. Počátky tohoto hradu sahají až k Římanům a přestože už nezůstalo téměř nic ke zkoumání a objevování, je o něj stále velký zájem díky historickým událostem (o hrad byly opakovaně sváděny boje v průběhu století) a díky nádhernému výhledu na jezero Garda, což z něj činí ideální bod k pozorování okolních krás s úhlem 360 stupňů.

Pieve di Tremosine

Pieve di Tremosine je městečko v provincii Brescia, oblasti Lombardie, severní Itálie, které se nachází na terase útesu nad jezerem Lago di Garda. Pieve di Tremosine je jednou z 18ti osad tvořících Tremosine. Do Tremosine vedou jen dvě cesty, které ho spojují s jezerem Lago di Garda. Cesta z Limone je vytesaná do útesu v klikaté strmé uličky s mnoha tunely, vede podél jezera a nebo přes údolí řeky Brasa. Posledně zmíněná trasa je označovaná jako jedna z nejkrásnějších v Itálii. Doporučujeme navštívit terasu hotelu Miralago. Nachází se na strmém útesu, s nepřekonatelným pohledem na jezero Lago di Garda a silnici Gardesana, kterou máte přímo pod sebou. Okolí města Pieve di Tremosine je ideální pro podnikání pěších výletů s překrásnými výhledy na jezero.