Salò je městečko ležící na západním břehu Gardského jezera (Lago di Garda, Itálie). Administrativně spadá Salò do regionu Lombardie. Patří k těm nejznámějším a nejnavštěvovanějším letoviskům u jezera Lago di Garda. Město Salò čítá přibližně 10 000 obyvatel. Většími městy v okolí jsou Brescia , vzdálená 25 km na jihozápad a Verona, ležící zhruba 50 km na jihovýchod.

Na první pohled vás uchvátí nádherná promenáda s majestátními alpskými vrcholky v pozadí, které dosahují výšky až 2000 m.n.m. Vydáte-li se na jeden z těchto vrcholků, zajisté toho nebudete litovat. Nabídne se vám odtud překrásný výhled na celé Gardské jezero a okolní hory. Poblíž města Salò se nachází regionální park Alto Garda, kde můžete shlédnout typickou alpskou faunu: jeleny, kamzíky, kozorožce, z ptáků zejména orly a tetřevy. Park nabízí klidné prostředí pro relaxaci v horské oblasti.

Salò je rodištěm Gaspara Bertolottiho, který je považován za jednoho z vynálezců houslí. Na jeho počest se zde během roku koná nejeden koncert. Městečko Salò nabízí řadu obchodů známých italských módních návrhářů, restaurací, barů a cukráren. Sportovci jistě ocení výborné podmínky pro provozování windsurfu a kitesurfu či plachtění. Nadšenci dvou kol se mohou projet podél pobřeží do některého z dalších letovisek Gardského jezera, jako Desenzano, Sirmione nebo Peschiera del Garda.

Kořeny města Salò sahají až do doby římské. Velký, i když spíše negativní význam mělo Salo v letech 1943 – 1945, kdy bylo útočištěm italského diktátora Benita Mussoliniho. Nejvýznamnější památka je katedrála neboli dóm se zajímavým renesančním portálem. Za zmínku také stojí palác Magnifica Patria ze 16. století a archeologické muzeum. Určitě doporučujeme vyhlídkovou plavbu lodí na protější břeh nebo k ostrovu Isola del Garda.