Bavorský les (Bayerischer Wald) se nachází na německé straně Šumavy na největším souvisle zalesněném území střední Evropy. Spolu s Národním parkem Šumava na české straně tvoří Národní park Bavorský les, nejstarší národní park Německa. Bavorský les – to jsou nekonečné lesy, horská jezera, vonící louky, mystická rašeliniště, romantická údolí, vrcholky hor Falkenstein, Ráchel a Luzný a především čistý lesní vzduch. Pod Národní park spadají obce Spiegelau, St. Oswald-Riedlhütte, Neuschönau, Hohenau, Mauth, Freyung, Grafenau, Bayerisch Eisenstein, Frauenau, Langdorf, Lindberg, Rinchnach a Zwiesel. Národní park Bavorský les je rájem pro každého příznivce přírody, pěší turistiky, cyklistiky a motorek. Pozvolně stoupající a svažující se horské stráně jsou přímo ideální pro pěší turistiku. K dispozici je ca. 300 km dobře značených turistických stezek.

Cyklistům a milovníkům horských kol se nabízí přes 2000 km rozsáhlé síťě cyklostezek v Bavorském lese, na Šumavě a v oblasti „Mühlviertel“. Mapu stezek pro pěší a cyklostezek, a mapu stezek pro horská kola je možné zakoupit v turistických informačních centrech obcí národního parku a u regionu Národní park Bavorský les. Jednou z mnoha atrakcí pro děti je prostranství s volným pohybem zvířat a s turistickými stezkami (volné vstupné), které jsou vhodné také pro vozíčkáře a dětské kočárky. Vedou prapůvodním lesním porostem k rozlehle uspořádaným neoploceným ohradám a voliérám, ve kterých pobývají vlci, medvědi, rysové, sovy a mnoho jiných zvířat.

I v případě deště je tu vždy co dělat. Navštívit můžete sklárny Bavorského lesa nebo si můžete zajít do některého z muzeí. Dům Hanse Eisenmanna v Neuschönau (Hans-Eisenmann-Haus) a dům „Zur Wildnis“ v Ludwigstahlu u Lindbergu nabízí návštěvníkům pohled na přírodní a kulturní krásy regionu.