Val di Sole, Itálie

Cogolo

Horská vesnička Cogolo se nachází v nadmořské výšce 1 200 metrů na úpatí horského masívu Ortles-Cevedale v autonomní provincii Trentino-Jižní Tyrolsko (Itálie). Cogolo je jednou ze 6 frakcí města Peio. Dalšími frakcemi jsou Celledizzo, Cellentino, Comasine, Strombiano a Pejo Fonti. Cogolo je součástí národního parku "Parco Nazionale dello Stelvio" s horskými velikány nad 3500 metrů, mezi nimiž jsou nejznámější hora Monte Vioz, punta Thurwieser (3.652 m), il Gran Zebrù (3.857 m), il Cevedale (3.769 m) a nejvyšší hora Ortles s 3.905 m. Údolím Val di Peio protéká řeka Noce, oblíbená díky vodním sportům jako rafting, canyoning a hydrospeed. Určitě doporučujeme výlet k jezeru Lago di Pian Palù, který je zdrojem vodní elektrárny "Dolomiti Enel" v localitě Pònt. V národním parku Parco Nazionale dello Stelvio se nachází i ledovec Vedretta Rossa.

Cogolo di Pejo je „hlavním“ městem lokality Pejo. Ve vesničce najdete malé náměstí s městským úřadem, restauracemi a bary, hlavní informační centrum a velké návštěvnické centrum Parco Nazionale dello Stelvio. Kousek od centra je kostel Sv. Filipa a Jana (SS Filippo e Giacomo) s nádhernými freskami. Zdejší termální lázně Pejo (cca 4 km od Cogolo) se nachází v nadmořské výšce 1 390 metrů a disponují kvalitní minerální vodou. Zdejší prameny jsou ideální pro léčbu respiračních, oběhových, revmatických nebo dermatologických problémů. Zajeďte si s dětmi do lanového parku PARCO AVVENTURA FLYING – MALÉ s tratěmi pro nejmenší od 3 let až po trasy ve výšce 40 m. Údolí Val di Sole nabízí široký kulturní a sportovní program. Určitě se vyplatí zakoupit slevovou kartu VAL DI SOLE OPPURTINITY – GUEST CARD s řadou slev a výhod. Více informací, které služby a slevy tato slevová karta nabízí, najdete zde.

Milovníci přírody a sportu zde najdou bohaté vyžití: od turistických tras na pohoří Cevedale či v národním parku Parco Nazionale dello Stelvio, u biotopu u Catena Rossa, přes procházky u jezer jako Lago Lungo, Pian Palù, delle Marmotte, Covel a Careser. V zimě je oblast Val di Sole oblíběná díky perfektně upravených sjezdovkám, propojených s dalšími lyžařskými oblastmi jako Tonale-Presena a Marilleva.