Ortles - Ortler, Trentino-Alto Adige

Passo del Tonale

Průsmyk Passo Tonale se nachází v nadmořské výšce 1884 metrů na rozhraní pohoří Alpi dell'Ortles a Alpi dell'Adamello a della Presanella spojující údolí Val di Sole a Valle Camonica (Itálie). Jedná se o velmi oblíbenou turistickou oblast jak v létě tak v zimě, kousek od ledovce "Ghiacciaio Presena (3000 m.n.m.) v regionu Trentino. Název Val di Sole (v češtině slunečné údolí) dostalo tohle údolí díky tomu, že je zde slunce hlavním protagonistou téměř každého dne. Obklopená vrcholky hor sahajících až do výšek přes 3000 m, horské masívy Dolomiti di Brenta na jihu, Ortles-Cevedale na severu a Adamello – Presanella na západě nabízí fascinující panorama, které vám vezme dech. Smrkové a modřínové lesy, zelené louky, majestátní ledovce, průzračné říčky a nádherné vodopády - to je příroda v údolí Val di Sole. Lokality jako Folgarida, Marilleva, Pejo a Passo Tonale mohou nabídnout vše, co od vaší dovolené očekáváte. V létě si můžete užít procházek nebo trekkingu na vrcholcích hor a přírodopisné procházky, abyste mohli v klidu obdivovat bohatou flóru a faunu, která obývá hory a která je nedílnou součástí dvou přírodních parků – Národní park Stelvio na severu a přírodní park Adamello Brenta na jihu. Pro sportovní dovolenou, relax a wellness je navštívit Val di Sole doslova nutností.

Kousek od Passo del Tonale stojí za podívání nedávno opravená pevnost "Forte Strino" z první světové války a návštěva muzea "Museo Guerra Bianca" ve městě Vermiglio. V okolí můžete obdivovat vrcholky Adamello - Brenta, především vrchol Presanella. V létě můžete vyrazit k ledovci Presena (výjezd lanovkou na 3000 metrů), rodiny s dětmi se mohou vyřádit na jednom z mnoha dětských hřišt v přírodě nebo si zajít na příjemnou procházku k místním jezerům S. Leonardo (možné i s kočárkem) nebo do parku Parco Sozzine. Údolí val di Sole a valle Camonica se pyšní nádhernou přírodou plnou slunce, obklopené horskými velikány pohoří Ortler-Cevedale a Adamello-Brenta. Nechybí ani kulturní vyžití - je možné navštívit řadu muzeí, hradů, zámků, opevnění a termálních lázní.

V létě je Passo Tonale ideálním turistickým cílem pro podnikání výletů po okolí. Najdete zde spoustu turistických tras a stezek pro mountain bike. Můžete obdivovat přírodu národního parku Parco dello Stelvio s pohledem na nejvyšší horu Trentina - Jižního Tyrolska Ortler (3.905 m).

Okolí nabízí bohaté sportovní vyžití: kromě turistických tras a tras pro mountain bike je možné provozovat trail bike, downhill a horolezectví. Jsou zde panoramatické cesty pro motorkáře.