Tipy na výlet v Bavorském lese

Jezero Grosser Arbersee

Na počátku doby ledové byl na místě, kde je nyní jezero Arbersee, konec údolí Seebach s menšími svahy. Během poslední epochy doby ledové vytvořil mráz a sesuv ledovce strmé svahy a dal vznik samotnému jezeru. Impozantní pohoří okolo jezera, s bažinami, skalními kaskádami a malými vodopády patří k jednomu z nejpůsobivějších lesních zbytků Bavorského lesa. Na svažitém terénu dochází dodnes v zimních měsících k sesuvu lavin a ledovce. Místní les tvoří z převážné části javory a buky. Na západním pobřeží jezera Arbersee, za hrází, se nachází cca 2 hektary vodní plochy pokryté plovoucí travním porostem. Jak název napovídá, jsou bez pevného připojení k zemi a zvedají se a klesají s kolísáním hladiny vody. Pouze u břehu mají přímý kontakt s pevninou. Odtud rostliny dobývají otevřenou hladinu vody od doby ledové, šířením semínek a utvářením tak rašeliny. V průběhu let se tak vznikly řašelinišťové ostrovy o tloušťce od 1 až 3 metrů. Jezero Arbersee je staré přes 10.000 let. Nachází se v nadmořské výšce 934 metrů a je hluboké cca 16 m. Okružní procházka kolem jezera trvá přibližně 30-45 minut.
 

Pohádkový zámek se strašidly

Pohádkový zámek se strašidly (Märchen- und Gespensterschloss) ve městě Lambach nabízí parádní zábavu pro děti. Je to ráj princezen, králů a čarodějnic. Nechce se začarovat a vrátit se zpět do už zapomenutého světa pohádek v pohádkovém zámku Lambach. Jedná se o vilu "Willmann-Villa", jedinou secesní budovu svého druhu v Bavorském lese. Vila byla založena v roce 1905 bezdětným manželským párem Willmann. V roce 1987 začala renovace objektu a v roce 1991 byl oficiálně otevřen jako pohádkový zámek se strašidly. Více informací naleznete na www.maerchenschloss-lambach.de .
 

Dračí jeskyně

Dračí jeskyně (Drachenhöhle) ve Furth im Wald je místem žijících legend. Najdete zde informace o historii draků ve Furth im Wald, o nejstarším lidovém představení "Further Drachenstich" a o technice největšího 4-nohého draka-robota na světě, Drak o výšce 4,5 metrů, délce 15,5 metrů, šířce 3,8 metrů, 12 metrů šířka roztažených křídel a váze přes 11 tun, zapsán do Guinessové knihy rekordů. Více informací naleznete na www.further-drache.de .
 

Koupaliště Osserbad Lam

Na koupališti Osserbad v Lamu najdete krytý i venkovní bazén, dětský bazének, podvodní masážní lehátka, 2 skluzavky (62m/28m), finskou saunu, bio saunu, parní lázeň, solárium, kavárnu a bistro. Cena vstupného pro dospělou osobu - € 8,50, pro děti € 5,50. Více informací naleznete zde: http://www.lamer-winkel.bayern/de/lamer-winkel/aktivurlaub/wasserspass/osserbad .
 

Zábavná vodní stezka Eisvogelsteig

Zábavná vodní stezka Eisvogelsteig - jedinečná svého druhu v Německu. Dobrodružná stezka v řece - pro děti od 5 let. Objevte svět vodních ptáků, pirol, bobrů, vážek a dalších vodních zvířat. Stezka vede přes bezpečnou trasu v řece Chamb. Stejně jako s pevným lanem ve vysokých horách, můžete obdivovat vodní říši zvířat přímo z povodí řeky. Pracovníci týmu vás pro tohle dobrodružství vybaví gumovými kalhoty, bezpečnostním pásem a audio průvodcem. Zábava a jedinečný zážitek zaručen! Více informací najdete zde: http://cham.lbv.de/lbv-zentrum-mensch-natur/eisvogelsteig.html .
 

Dobrodružný zábavní park Kletterwald St. Englmar

Dobrodružný zábavní park Kletterwald ve městě St. Englmar nabízí 8 tras o celkové délce 1,2 km a výšce až 11 metrů s 65 různými elementy. Lanový park v korunách stromů Vám zaručeně zvýší hladinu adrenalinu. Pro děti od 4 let je zde speciální dětský lanový svět. Cena vstupného pro dospělou osobu: € 21,50 / 2 hodiny, děti 4-6 let €7, 6-8 let €14,50, 9-15 let € 16,50. Více informací najdete zde: www.kletterwald-englmar.de.
 

Gläserne Scheune aneb Skleněná stodola

Skleněná stodola (Gläserne Scheune) nabízí jedinečné a brilantní zobrazení historických příběhů, legend a bájí z Bavorského lesa na velkých prosklených plochách o výšce až 7 metrů a šířce 10 metrů. Jedná se o životní dílo umělce Rudolfa Schmida, který stodolu proměnil v umělecké dílo. Na nadrozměrných prosklených stěnách je k vidění přes 200 m2 malovaných příběhů, výrobky a produkty ze dřeva v nadživotní velikosti, obrazy a sochy. Gläserne Scheune se nachází cca 5 km severně od města Viechtach, směrem na Schönau. Vstupné: cca € 6 / dospělá osoba, €3 děti 10-17 let. Více informací naleznete zde: www.glaeserne-scheune.de .
 

Pražírna kávy

Privátní pražírna kávy (Kaffee-Röster) ve městě Zwiesel nabízí jedinečnou podívanou na to, jak se praží a vyrábí káva. Pražírna kávy Kirmse zná tajemství kávových zrn a udržuje starou tradici umění pražení kávy. Čerstvá ještě zelená kávová zrna z těch nejlepších vinic na světě prochází 3 etapami individuálního pražení. Na mírném ohni, s velkou péčí a dostatkem času vznikly kávy s výraznou vůní a chutí. Na rozdíl od průmyslové výroby zde nedochází ke spálení kávových zrn, díky obzvláště jemnému procesu pražení jsou méně hořké a kyselé. Zda je káva upražena se zde kontroluje nikoli podle času, ale po hmatu. Objevte tajemství pražení kvalitní kávy. Více informací najdete zde: www.kaffeeroesterei-kirmse.de .
 

ZOO - Bayerwald Tierpark

V ZOO "Bayerwald-Tierpark v Lohbergu se Vám představí přes 400 druhů zvířat z příhraniční oblasti mezi Českou republikou a Německem, s asi 100 druhy žijících v přírodním prostředí. "Podívej se mi do očí" - to je slogan, kterým Vás přivítá tento fascinující svět zvířat. Zoologická zahrada je kompletně bezbariérová. Psi mají vstup povolen, musí být však po celou dobu na vodítku. ZOO je otevřená po celý rok: duben - říjen 9-17 hod., listopad - březen 10-16 hod. Vstupné činí 5,00 EUR - dospělá osoba, děti 4-16 let 3,00 EUR, rodinné vstupné 12,00 EUR. Více informací najdete zde: https://www.bayerwald-tierpark.de .
 

Stezka v korunách stromů

Podívejte se na přírodu z trochu jiné perspektivy - stezka v korunách stromů (Baumwipfelpfad) v Neuschönau v Bavorském lese Vám umožní poznat a prožít les jinak než klasickou procházkou. Naučná stezka o celkové délce 1.300 metrů a výšce mezi 8-25 m se vine skrz buky, smrky a jedle tohoto smíšeného lesa a nabízí řadu zastávek s informačními tabulemi a hravými úkoly. Zvláštností stezky je rozhledna se 3 obrovskými stromy uvnitř věže vysoké 44 m. Po téměř celé délce stezky na Vás čekají krásné výhledy a z nejvyššího bodu na „stromové věži“ dohlédnete při jasných a pěkných dnech dokonce až na severní hřeben Alp. Stezka je bezbariérová a vhodná i pro dětské kočárky. Stezka Baumwipfelpfad je otevřená po celý rok. Cena pro dospělou osobu: cca € 9,00, děti 6-14 let € 7,00. Více informací najdete na stránkách http://www.neuschoenau.de/de/baumwipfelpfad/uebersicht.html .
 

Lesní cesta v korunách stromů a dům vzhůru nohama

Lesní cesta v korunách stromů aneb Waldwipfelpfad s domem vzhůru nohama na vás čeká v obci Maibrunn, kousek od města St. Englmar, v překrásné přírodě Bavorského lesa. Vyjeďte si na skvělý výlet. Stezka je otevřená celoročně a je bezbariérová. Nejen stezka v korunách stromů, ale i stezka optických klamů, lanový park pro vaše děti, k tomu pohled na živé lamy, alpaky, klokany, a ovce a jedna úplná paráda - dům vzhůru nohama! Navštivte les plný divů se stezkou v korunách stromů WaldWipfelWeg nedaleko hranic v Bavorsku. Zhruba kilometr od stezky je pak zážitkový park s nejdelší bobovou dráhou v Bavorském lese (ten se ale otevírá jen na letní sezónu). Za dobrého počasí nabízí výhledy daleko do krajiny až k Dunaji a vrcholkům Alp. Lesní cesta v korunách stromů je umístěná na 30 metrových pilotech, plynule navazuje na přírodní zážitkovou stezku, která je didakticky zpracována a přináší zábavu i poučení pro malé i velké. Obrovským zážitkem je návštěva domu vzhůru nohama. To se nedá popsat, to prostě musíte vidět!! Tady se platí vstupné zvlášť. U domu jsou turnikety. Cena: dospělá osoba cca € 7,50, děti 7-17 let €5,00. Otvírací doba: duben - říjen 9-19 hod., listopad - březen 9-16 hod. Více informací najdete na www.waldwipfelweg.de .
 

Zábavní park Egidi Buckel

To je zábava pro celou rodinu. Zábavní park "Egidi-Buckel" ve městě St. Englmar nabízí celou řadu atrakcí: bobovou dráhu, vodní hrátky, bungee trampolínu, hernu o 150 m2, horolezecký park, skákací hrad, zážitkové dětské hřiště, velké pískoviště, skluzavky, elektro-auta, sky-dive, malou Zoo, golfové hřiště a spoustu dalšího. Ideální pro celodenní výlet. Každý pátek od července do začátku září máte možnost si bobovou dráhu vyzkoušet i večer (od 17 hod do setmění). Každá jízda stojí € 1,00 na osobu. Více informací najdete zde: www.sommerrodeln.de .
 

Pálírna whisky

Chcete se dozvědět více o výrobě whisky? Zavítejte do muzea a pálírny whisky "Drexler Arrach" v obci Arrach v Bavorském lese. V pálírně se vyrábí kromě whisky i vodka a různé další likéry. Můžete zde zdarma vyzkoušet různé šnapsy. Single Malt Whisky je králem mezi whisky. Jedná se o speciální formu whisky. Pochází z jediného lihovaru a není směsí více druhů, ale představuje jen jeden jediný druh whisky, z čistě přírodních produktů, bez umělých přísad. Je vyrobena z ječmenného sladu. Ve skotštině se nazývá "uisgebach" a znamená voda života. Více informací najdete zde: www.drexlers-whisky.de .
 

Zábavní park Babalu - Indoor herna

V indoor herně Babalu ve městě Grafenau zažijí děti to správné dobrodružství. Indoor herna je ideální volbou při nepřejícím počasí. Na ploše přes 1200 m2 najdete spoustu atrakcí od trampolín, přes horolezeckou stěnu, go kart, fotbal po stolní hry a spousty dalšího. Děti do 1 roku mají vstup zdarma, 1-2 roky € 3,50, od 3 let € 6,50, dospělí € 3,50 - od pondělí do pátku. O víkendech a svátcích platí děti 1-2 roky €3,50, od 3 let € 7,00 a dospělí € 4,00. Více informací najdete na homepage www.babalu-funpark.de .
 

Národní park Bavorský les - Areál volně žijících zvířat

Národní park Bavorský les se rozprostírá na německé straně Šumavy podél hranic s Českou republikou. Informační centrum areálu volně žijících zvířat najdete v domě Hans-Eisenmann-Haus u obce Neuschönau, v okrese Freyung-Grafenau. Areál je otevřen celoročně. Vstup je volný, platí se za parkovné. Areál volně žijících zvířat je jedno z nejznámějších zařízení pro návštěvníky Národního parku Bavorský les. Můžete zde pozorovat domácí divokou zvěř v přirozeně uzpůsobených oborách. Tento 4 km dlouhý okruh Vás vede okolo voliér s domácími divokými ptáky, jako jsou výr, sovy, dravci a tetřevi. Ale také je možné obdivovat dravce zdejšího regionu, rysy, vlky, medvědy, stejně jako divoké kočky, kuny a vydry, jeleny a bizony. O všech zvířatech zde naleznete zajímavé informace, týkající se jejich životního stylu a typického chování jednotlivých druhů. Areál volně žijících zvířat je kompletně bezbariérový. Bezbariérový přístup do restaurace je na druhé straně komunikace pod Stezkou v korunách stromů (Baumwipfelpfad), stejně jako v Domě Hanse Eisenmanna (Hans-Eisenmann-Haus). Více informací najdete zde: www.nationalpark-bayerischer-wald.de .
 

Koupaliště Aquapark Karoli Badepark

Aquapark “Karoli-Badepark“ se nachází v obci Waldkirchen, v okrese Freyung-Grafenau. Aquapark Badepark-Karoli nabízí vodní radovánky a je požitkem pro celou rodinu. Velký sportovní bazén poskytuje dostatek prostoru pro zdatné plavce, kteří si pak mohou odpočinout na prosluněné louce. Děti si mohou zadovádět na skluzavkách, v průtokovém kanálu nebo v dětském bazénu. K dispozici je také velké dětské hřiště. Středomořský areal Mediteraneum láká koupelí ve slané vodě, hydromasážemi a venkovní lázní. Aromatická koupel Sanarium a parní lázeň působí svými mírnými teplotami a aromatickými vůněmi blahodárně na Vaše smysly. Aquapark je kompletně bezbariérový. Více informací najdete na webu www.waldkirchen.de .
 

Skanzen - Muzejní vesnice Bavorského lesa

Skanzen - Muzejní vesnice Bavorského lesa se nachází u obce Thurmansbank v okrese Freyung-Grafenau. Skanzen – Muzejní vesnice Bavorského lesa je jeden z nejvýznamnějších v Evropě. Zakladatel skanzenu je pan Georg Höltl, který si všiml přes 500 let starého mlýna (Rothaumühle), koupil ho a zrestauroval. V roce 1974 zde otevřel Vlastivědné muzeum – zárodek skanzenu. Můžete zde navštívit a prozkoumat 147 obytných a hospodářských staveb z Bavorského lesa z let 1580 až 1850, selská stavení s hospodářskými objekty, mlýny, pilami, kovárnami, vesnickými a polními kapličkami, mezníky, a nejstarší národní školu Německa. Muzejní areál zaujímá celkovou plochu 20 ha a disponuje rozsáhlým inventářem o více než 60.000 jednotlivých kusech. Těžištěm sbírky kromě lidového náboženského umění jsou oblečení a prádlo, nábytek, keramika, selská zařízení, zemědělské stroje a nástroje ze 40-ti řemeslných oborů. Budovy a sbírky v muzeu dokumentují způsob bydlení a hospodaření od 18. až do začátku 20. století v tomto regionu. Kromě ukázek různých řemesel, jako pečení specialit z chlebového těsta, koblih a chleba, hrnčířství, potisk látek, malby na skle, předení a dalších, se nabízí pro rodiny a školní třídy rozsáhlý muzeálně - pedagogický program. Otevírací doba skanzenu: od začátku dubna do listopadu denně od 9 - 17 hodin. Vstup: Dospělí 5,00 euro, žáci, studenti, zdravotně postižení 4,00 euro, děti do 12 let v doprovodu rodičů zdarma. Od listopadu do března od 10.00 až 16.00 hodin. V zimě jsou objekty, výstavy a hostinec Mühlhiasl zavřeny. Možná je jen procházka skanzenem. Vstup otočným turniketem 1,00 euro. Více informací najdete zde: www.museumsdorf.com .
 

Zlatá stezka

Výlet po cestě známé jako "Zlatá stezka" je jedinečným zážitkem. Nabízíme Vám část stezky, která začíná u obce Zenting a pokračuje směrem do údolí Ilzu. Zlatá stezka je certifikovaná turistická trasa o celkové délce 660 kilometrů. Nabízený úsek Zlaté stezky o délce 2 km vede od Lallinger Winkel přes vrchol hory Brotjackelriegel skrze Zenting a dále do údolí Ilzu. Turistická trasa je zpevněná lesní cesta s minimálním stoupáním. Okruh není možný, je potřeba se vrátit stejnou cestou zpět. Více informací najdete na webu: www.region-sonnenwald.de .
 

Přírodní Kneippova koupel ve Spiegelau

Dotkněte se přírody a vychutnejte si ji všemi smysly. Na severním konci lázeňského parku ve Spiegelau (Spiegalauer Kurpark) vede cesta přes dřevěný chodníček, který Vás dovede přímo k Přírodní Kneippově koupeli. Přírodní Kneippova koupel byla vybudována přímo do koryta potoka a nabízí návštěvníkům brouzdání potokem po různě velkých kamenech. Jištěni zábradlím můžete pocítit osvěžení a chlad bublající vody a povzbudit svůj krevní oběh. Pro děti jsou zde připraveny hry s vodními hracími přístroji. Vychutnejte si osvěžení ve vodě obklopeni lesy a nivami jako jedinečný zážitek svého druhu. Otevírací doba: Po-Čt 8-17 ; Pá 8.00-15.30 hodin. Webová stránka: www.spiegelau.de
 

Výlet lesní železnicí

Vyražte na výlet Lesní železnicí (Waldbahn) a obdivujte přitom krásy Bavorského lesa. Pohodlným tempem pojedete podél lesů, jezer a luk. Vychutnejte si pohled na krajinu bez ohledu na vítr a počasí. Z Grafenau vede Lesní železnice přes obec Großarmschlag, Rosenau, Spiegelau a dále do Zwieslu. Zde se dopravní síť dělí a Vy máte možnost dalšího spojení ve směru na bavorsko-českou hranici až do Železné Rudy nebo ve směru Regen až do Plattlingu. Z Zwieselu je možné podniknout krátkou návštěvu v Bodenmais. Jak v zimě, tak i v létě je výlet vlakem krásným zážitkem. Dopravní síť Lesní železnice se dá výborně kombinovat s nabídkou autobusové dopravy (Igel-Bus) a to tak, že můžete procestovat celý region „na vlastní pěst“ bez auta. Informace o jízdních řádech „Ježčího autobusu“ (Igel-Bus), jak je zde nazýván, a vlaku, stejně jako o jejich cenách a slevách dostanete v Informačním centru regionu nebo na www.bayerwaldticket.de