Salcburk

Salzburg, rodné město W.A.Mozarta, je významné kulturní a historické město zasazené do údolí s řekou Salzach, obklopené kopci a horami. Leží přibližně 150 km jižně od českých hranic, což ho dělá velice atraktivním cílem pro Čechy. Salzburg (česky Solnohrad) se svými 150 tisíci obyvateli je čtvrtým největším městem Rakouska. Sůl (Salz) dala řece i samotnému městu nejen název, ale především bohatství. Po řece se od osmého století plavily čluny přepravující sůl a Římany založené město (původně keltský tábor), bohatlo z mýtného. V jedenáctém století byla nad řekou a městem postavena pevnost Hohensalzburg. Do konce 14. století patřil Salzburg Bavorsku, poté se stal hlavním městem nezávislého státu. Díky bohatství plynoucího ze solných dolů a přičinění arcibiskupa Wolfa Dietricha z Raitenova a jeho nástupců se zejména v době baroka stalo město architektonickým skvostem. Množstvím sakrálních památek, převážně z dílen italských architektů, dalo Salzburgu přídomek Řím severu. 

Na levém břehu řeky Salzach se nachází historické centrum města, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Je považováno za jedno z nejlépe zachovalých městských center v německy mluvících zemí. Nad historickým centrem se tyčí zcela zachovalý největší středověký hrad v Evropě "Festung Hohensalzburg". Na pevnost se dostanete unikátní ozubenou lanovkou nebo pěšky. Je z ní unikátní výhled na celé město a pohoří Alp. V centru můžete shlédnout řadu gotických staveb, renesančních paláců, barokních kostelů a měšťanských domů z období monarchie s množstvím domovních znaků.

Určitě se podívejte do turisty velmi oblíbené starobylé úzké uličky Getreidegasse ve středu města s množstvím obchodů. Působivé jsou i staré obchody na náměstí Alter Markt. Zajímavý je například interiér lékárny Fürsterzbischöfliche Apotheke. Za shlédnutí stojí Salzburský dóm (katedrála) s krásným interiérem a vykopávkami z doby římské, Salzburské muzeum či Muzeum hraček. Milovníci piva by si neměli nechat ujít prohlídku Pivovaru Stiegl (Stiegl-Brauwelt, Brauhausstraße 9) s degustací piva. Po prohlídce možnost ochutnat typické rakouské speciality v některé z restaurací na Stiegl-Brauwelt. Nejvyhledávanějšími budovami a památkami jsou ty, které jsou spojeny se životem Mozarta. Jsou to například jeho rodný dům v ulici Getreidegasse č. 9, či kostel, ve kterém byl pokřtěn, hřbitov svatého Šebestiána s hrobem Mozarta a jeho ženy Constanze Weber-Nissen. 

Na pravém břehu řeky Salzach se rozkládá Nové město, jehož dominantou je zámek Mirabell. Zde můžete spatřit původní zachovalý Mramorový sál nebo impozantní mramorové schody. Zámek byl rekonstruován a patří spolu se zahradou plnou soch, plastik a květinových obrazců k historickým skvostům Salzburgu. Sídlí zde největší rakouská umělecká univerzita Mozarteum a každoročně se zde koná jeden z nejvýznamnějších světových hudebních festivalů Salzburger Festspiele. Podle názoru místních je Salzburg významnějším kulturním centrem než samotná Vídeň. Každý si v Salzburgu přijde na to své. Příroda, hory, cyklostezky, kultura, luxusní obchody a místní speciality. Návštěva tohoto nádherného města stojí opravdu za to.