Werfen

Werfen je malé, původně obchodní, městečko ve spolkové zemi Salzbursko v okrese Sankt Johann im Pongau. Město leží na jižním okraji Berchtesgadenských Alp v údolí řeky Salzach, asi 40 km jižně od města Salzburg. Městečko Werfen má přibližně 3.030 obyvatel a nachází se v nadmořské výšce 548 m.n.m.

Město vzniklo původně jako osada u hradu Hohenwerfen. Počátky hradu a tedy i města sahají až do roku 1075, kdy byl hrad postaven na příkaz Salzburského arcibiskupa Gebharda. Návštěvníci hradu Hohenwerfen si mohou prohlédnout muzeum sokolnictví a zúčastnit se přehlídek letů dravých ptáků (orlů, sokolů a dalších). Cesta pěšky nahoru na hrad trvá 20 minut. Lze využít lanovky a v případě zájmu je možné si objednat autobus, který pravidelně dopravuje hosty na hrad.

Kromě středověkého hradu je také velkou místní atrakcí Eisriesenwelt ("Ledový svět"), což je největší ledová jeskyně na světě. Tento světový unikát rozhodně stojí za návštěvu. Obrovský systém chodeb a dómů se větví do vzdálenosti více než 40 km. Pro návštěvníky je otevřena pouze část chodeb. Jeskyně se nacházejí v nadmořské výšce 1400 až 2000 metrů. Pro vstup do jeskyní je třeba se teple obléci, dětem se určitě doporučuje čepice a rukavice.

Cca 5 km na západ od Werfenu se v uzavřeném údolí nachází krásný barokní zámek Blühnbach. Jedná se o bývalý lovecký zámeček arcibiskupa Wolfa Dietricha Raitenau (1559 – 1617), který určitě stojí za shlédnutí.

Navštívit můžete i solné doly, cca 20 km od Salcburku. Bohatství soli, kterým oplývá hora Dürrnberg, je základem blahobytu celého Salcburska. Sůl zajistila zemi prosperitu a díky ní mohly vzniknout architektonické klenoty Salcburku, jimiž se město pyšní a sklízí obdiv návštěvníků z celého světa. Prohlédněte si solné doly, nechte se převézt přes romantické podzemní jezero a sklouzněte se na rychlých havířských skluzavkách.

Město Werfen je uzavřeno mezi vysoké impozantní hory. Romantickým údolím s bohatým lesním porostem protéká divoká řeka Salzach. Tato oblast se může pochlubit opravdu velkou spoustou různých zajímavostí a památek.