Sellaronda

La Sellaronda - lyžování kolem velkého masivu Sella v Dolomitech.

Sella Ronda je jedna z nejznámějších lyžařských atrakcí v italských Dolomitech. Propojením 4 světově známých italských středisek Alta Badia, Vald Gardena, Arabba a Val di Fassa vznikla možnost objet horský masív Gruppo del Sella za jeden jediný den ve směru, nebo proti směru hodinových ručiček. Tato možnost se naskytuje na bezmála 250 sjezdovkách dlouhých 400 km.

Unikátní lyžařský areál svého druhu s množstvím sjezdovek a lanovek a vleků, navzájem spojených v panoramatické obloze obklopené skalními vrcholy, hustými lesy a zasněženou krajinou. Projet si sjezdovky Sellarondy je snadné a pohodlné, stačí se dostat na jedno ze čtyř míst kolem masivu Sella. Všechna tato místa jsou navzájem propojena. Lyžařský areál Sellaronda tvoří lokality Val Gardena, Corvara, Arabba a Canazei.  Kdo si chce zalyžovat v tomto jedinečném lyžařském areálu, je nutná fyzická a atletická příprava, protože svahy jsou středně těžké až težké. Celková délka výjezdu je asi 2 hodiny, aniž by bylo třeba vzít v úvahu čekání u lyžařských vleků. Restaurace a horské chaty se nacházejí na všech sjezdovkách. Proto je vhodné zahájit turné Sellaronda do 10:00 a ne později, ale ještě důležitější je udělat poslední krok před 15:30 a neriskovat, že vleky a lanovky, které vedou zpátky do výchozího bodu, zavřou.

Okruh Sellaronda ve směru hodinových ručiček začíná v Selva di Val Gardena, kde vyjedete sedačkovou lanovkou Costabella do centra Selva, kde pak přesednete na lanovku Dantercëpies, která vás doveze až do průsmyku Gardena. Odtud vyrazíte na lyžích po sjezdovkách Colfosco směrem do údolí, kde vás pak sedačková lanovka Borest vyveze do Corvara a pak dále kabinková lanovka Boè až na vršek. Odtud vás sjezdovky zavedou k průsmyku Campolongo. Zde vás lyžařský vlek vyveze na Bec de Roces, ze kterého se dostanete do Arabba. Jakmile dorazíte do Arabba, nasednete na kabinovou lanovku, která vás zaveze do Porta Vescovo, odkud můžete sjet do Pont de Vauz. Sedačková lanovka Fedom vás vyveze na průsmyk Passo Pordoi. Po krátkém sjezdu dorazíte k lanovce Lezuo vedoucí k Belvedere. Čeká na vás parádní sjezd až do Pian Frataces. Jakmile dorazíte do Lupo Bianco, nasednete do gondoly a pak sedačkové lanovky, které vás vyvezou k průsmyku Passo Rodella – Passo Sella. Krásný, dlouhý a náročný sjezd vás dovede zpátky do Selva di Val Gardena. Celý tento okruh čítá cca 13.518 metrů s vleky a lanovkami a sjezdovkami o celkové délce cca 37 km.