Valle di Fodom

Údolí Fodom (Valle di Fodom), do které spadá obec Livinallongo del Col di Lana, zahrnuje zimní turistické středisko Arabba. Oblíbené středisko leží v srdci Dolomit a je světovým dědictvím UNESCO. Údolí Fodom dominuje impozantní skupina Sella na úpatí průsmyku Pordoi a Campolongo. Arabba spolu s údolím Fodom a přilehlým údolím Ladin kolem masivu Sella tvoří světoznámý okruh Sellaronda nebo také Giro dei Quattro Passi (okruh čtyř průsmyků), který je součástí nejznámější a nejoblíbenější lyžařské oblasti Dolomiti Superski.

Slavné lyžařské středisko Arabba se nachází v nadmořské výšce 1600 metrů, na úpatí průsmyku Pordoi a Campolongo.

Symbolem údolí Fodom je Andrazský hrad (it. Castello di Andraz nebo také "ciastél"). Jedná se o pevnost postavenou v roce 1027, která byla správním a vojenským velitelstvím, které dosáhlo největšího rozkvětu pod vedením knížecích biskupů z Bressanone, jakož i strategického bodu pro kontrolu provozu a podmínek na silnici: ze silnice od Bressanone přes Passo delle Erbe, Val Badia a Valparola se mohlo dostat k městům Agordino, Belluno a Benátky. Byl to kontakt s Laste, Rocca Pietore, Avoscan a Alleghe prostřednictvím vizuálních signálů (ohně). Byla to také hradba proti expanzivním cílům Benátek, které měly za cíl rozšířit své dobytí na sever: tato oblast Dolomit byla ve skutečnosti velmi přitažlivá jak pro dřevo, tak pro těžbu. Pevnost, která byla nedávno obnovena, dává okolní krajině atmosféru vzdálené minulosti. Dnes je zámek nejlépe využíván nedávným muzeem a nabízí návštěvníkům Arabby mnoho zajímavých výstav a kulturních akcí. 

Dalším místem kulturního a historického charakteru údolí Fodom, které si zaslouží návštěvu, je Starý mlýn (it. Il vecchio mulino) v centru Arabby, kde po staletí lidé z údolí Fodom mleli ​​žito a ječmen. Jedná se o mistrovské dílo chudé mechaniky, perfektně dochované díky velmi tvrdému dřevu, ze kterého byl mlýn postaven.

Lyžařské areály Valle di Fodom
Údolí Fodom na úpatí impozantního masivu Sella je proslulé svým turistickým střediskem Arabba, které je součástí světoznámého lyžařského okruhu Sella Ronda, jež je...více
Destinace
Plánujete dovolenou v údolí Valle di Fodom a nevíte, které lyžařské středisko / destinaci zvolit? Nabídka možností je opravdu široká. Díky rozsáhlosti této oblasti si můžete...více