Jezero Lago di Garda

GARDSKÉ JEZERO - OSMÝ DIV SVĚTA

Jezero Lago di Garda je největší jezero v Itálii. Nachází se na severu Itálie, pouhých 30 km od Verony. Nabízí nádherné přírodní scenérie plné barev, obklopené Dolomity Brenta na severu a mírnými svahy a kopcovitou krajinou na jihu. Nejvyšší horou v okolí je se svými 2.218 m.n.m. Monte Baldo. Sever je tedy charakterizován spíše strmými a vysokými svahy, kdežto jih zasazený do Pádské nížiny má blízko ke středomořskému biotopu. Zabírá 370 km2 plochy, je 53 km dlouhé a 2,25 km (na severu) až 17,4 km (v jižní části) široké. Vzhledem k nadmořské výšce „pouhých“ 65 m.n.m. a maximální hloubce 365 m, se Lago di Garda řadí k největším kryptodepresím na zemském povrchu. Jezero je tektonického původu, jeho tvar byl však utvářen i ledovcem, jde zde tedy o ledovcovo-tektonický původ. Na jezeře je možno spatřit bezpočet ostrůvků. Mezi nejznámější patří Isola del Garda, San Biagio, Trimelone a Sogno.
Jezero má 25 přítoků přičemž největší je řeka Sarca, protékající oblíbeným turistickým střediskem Arco a ústící v městečku Torbole, zbožňované pro windsurfing. Jezero má oproti tomu pouze jeden výtok a to řeku Mincio. Lago di Garda potěší příjemným, mírným a poměrně vlhkým podnebím. Srážky jsou v průběhu roku téměř vyrovnané, sníh padá většinou pouze ve vyšších nadmořských výškách. Podnebí ovlivňuje řada pravidelně vanoucích větrů, tolik potřebných pro wind- a kitesurfing. V ranních hodinách fouká ze severu silný vítr zvaný Vento, v odpoledních hodinách naopak nastupuje Ora vanoucí z jihu.
Morfologická a klimatická různorodost dává za vznik bohaté a rozmanité floře. V pobřežních oblastech se vyskytují druhy rostlin typických pro středomořský region, naopak v horském masivu Baldo nalezneme vysokohorskou vegetaci. Hlavní hospodářský význam má jezero v podobě cestovního ruchu. Na jezeře je velmi rozvinuta lodní doprava. Podél západního pobřeží vede monumentální silnice Gardesana Occidentale se spoustou tunelů a jedinečných výhledů na jezero. Lago di Garda nabízí nekonečné množství sportovního vyžití: windsurfing, kitesurfing, plachtění, canyoning, horolezectví, pěší turistika, horská turistika, , mountain bike, golf a paragliding. Kolem jezera se vine cyklostezka, je tak ideálním místem pro milovníky cykloturistiky a vyznavače in-line bruslení. Nejznámějšími letovisky na březích tohoto jezera jsou Riva del Garda, Limone sul Garda, Sirmione, Peschiera del Garda, Bardolino, Garda či Malcesine.