ITÁLIE - ZEMĚ MNOHA TVÁŘÍ

Itálie je plná historie a historických památek, které na váš čekají na každém kroku. Je to země světoznámých řečníků, malířů, básníků a spisovatelů. Zastavte se a zapomeňte na chvíli na pojem čas. Pozorujte, jak se zde minulost prolíná s přítomností. Ze dveří starých domů vycházejí moderní lidé dneška. Kde je jen ten rychlý a hektický spěch našich dní? Nechte se unést uprostřed všech těch dojmů a nálad... Možná ucítíte vůni pizzy či uslyšíte hlučný smích temperamentních Italů. Jejich smysl pro humor a dobrá nálada vás jistě očarují. A proč by se taky měli mračit? Kdo by nechtěl žít v zemi věčně zalité sluncem a teplem, cítit vůni moře, za sebou vnímat chladný, svěží horský vzduch z Alp a přitom si pochutnávat na delikatesách italské kuchyně? Právě ta patří ke třem nejlepším na světě a je proslulá svou lehkostí a jednoduchostí pokrmů. Zamiluje si ji každý, kdo ji ochutná. Špagety, pizza, italské víno a sýry proslavili svou vlast u labužníků po celém světě. Aperitivy jako Cinzano, Martini či Campari a sýry mozzarella, gorgonzola, parmigiano dělají této zemi zajisté také čest. A co teprve světoznámé modní značky jako Armani, Versace nebo Dolce & Gabana. Italové se oblékají s jakousi přirozenou stylovostí a vrozeným vkusem. Městem módy se širokými bulváry s množstvím butiků a přeplněné sály s módními přehlídkami známých návrhářů je zajisté Milano.

Když Itálie, tak fotbal! Zaplněné stadiony, temperament fanoušků a ohromná národní hrdost — to také patří k Itálii. Fotbal je oblíbeným národním sportem. Děti s míčem spatříte na každém volném plácku. Hlavně sluncem rozpálené uličky jižní Itálie jsou oživené hráči jakéhokoliv věku. K nejznámějším fotbalovým týmům patří Juventus Torino, Lazio Roma, Inter Milano, Fiorentina Firenze či Parma. Národní tým (squadra nazionale italiana) je zvaný také "squadra azzurra" díky azurově modré barvě dresů. V neposlední řadě je Itálie zemí umění. Každé dva roky se koná v Benátkách jedna z nejdůležitějších a nejprestižnějších světových výstav současného umění - Biennale. Nesmíme opomenout rovněž Benátský filmový festival, Biennale architektury a Biennale současné hudby.

Italská města a historické památky jsou mezi turisty nesmírně populární. Do Říma, Florencie a Benátek proudí nejvíce návštěvníků od jara do října. V srpnu ve městech ruch obyčejně trochu utichá, neboť se jejich obyvatelé uchylují před horkem k moři. O Velikonocích zaplaví Řím poutníci a v Benátkách se v únoru ocitne u příležitosti slavného karnevalu třikrát více turistů než místních obyvatel. Přímořská letoviska se začínají plnit už od června. Turisté si vychutnávají začátek sezony, kdy tu ještě není až tak přeplněno, a pláže i moře bývají neuvěřitelně čisté. I voda už začíná být příjemně vlažná. Poslední roky však jako by si počasí dělalo z turistů blázny... V červnu totiž bývá stálejší počasí než v červenci, kdy se objevují teplotní výkyvy a bouřky. Období od prosince do března se považuje za lyžařskou sezónu, i když první sníh často napadne už v listopadu. Itálie je oblíbeným cílem turistů po celý rok. Od návštěv kulturních a historických měst a památek, přes pobyt u moře či jezera, po zimní sporty jako lyžování a snowboard - Itálie je rozmanitou zemí s neopakovatelným kouzlem a nespočtem možností.