Trentino

Trentino, celým názvem Trentino - Alto Adige, je nejsevernější italský region obklopený pohořím Dolomity. Trentino - Alto Adige představuje od roku 1948 samostatný region se zvláštním postavením, který tvoří dva regiony: Alto-Adige na severu, který odpovídá autonomní provincii Bolzano v podstatě německého jazyka a kultury, přebírá jeho jméno od řeky Adige, která zaujímá horní část povodí; Trentino na jihu, které odpovídá autonomní provincii Trento s italským jazykem a kulturou, odvozuje své jméno od hlavního města. Trentino Alto-Adige, charakterizované nádhernou krajinou, se může pochlubit panenskou a nekontaminovanou přírodou s nádhernými údolí, jezery, potoky a samozřejmě impozantními vrcholy, které dominují celé oblasti.

Najdeme zde celou řadu proslulých rekreačních středisek jako Madonna di Campiglio, San Martino di Castrozza, Corvara, Canazei, Alpe di Siusi, Val Gardena, Val Badia a mnoho dalších. Oblast Trentino - Alto Adige se skládá ze dvou regionů: Alto Adige (Jižní Tyrolsko) na severu, které kdysi patřilo pod Rakousko, a Trentino na jihu. 

Trentino - Alto Adige láká svou nedotčenou přírodou. Za to vděčí vysoké ochraně životního prostředí, jehož poškozování a znečišťování se trestá nemalými pokutami! Objevte krásy národního parku Parco dello Stelvio nebo Parco Monte Corvo, kde žije celá řada různých druhů živočichů i rostlin. Oblast Trentino - Alto Adige je bohatá na jezera vhodná ke koupání jako Lago di Molveno nebo Lago di Resia. Nenechte si ujít ani návštěvu zdejších měst s přívětivou atmosférou. Zavítejte do Bolzana s překrásným centrem s podloubím, do Trenta s řadou kostelů, muzeí a historických památek nebo do Rovereta se spoustou kulturních akcí.

Trentino - Alto Adige je poseté hrady a zámky. Za zmínku stojí hrad Castello del Buonconsiglio v Trentu, Castel Thun v obci Ton či Castel Beseno v Besenellu. Nádherný je i hrad Castel Taufers a jeho okolí v Campo Tures. 

V Trentinu se mluví především italsky, ale rozšířil se zde i místní dialekt, kterým se mluví v hlavních centrech a v údolích, kde můžete také najít variace ze znatelnými rozdíly. Na území se nachází menšiny německého původu (v údolí Mocheno se mluví jazykem Mocheni a na vysočině Cimbri v obci Luserna se mluví jazykem Cimbri) a též "ladinsky" (ladino) v údolí Val di Fassa. Všechny jmenované řeči jsou oficiálně uznané. Na území Alto-Adige jsou oficiálními jazyky uznávané italština, němčina a ladínština.

K typické vegetaci regionu Trentino - Alto Adige je jehličnatý les (bílá a červená jedle, modříny, borovice), řádně udržované a hlídané navzdory často negativními dopady cestovního ruchu. Ve spodní části převládají bukové lesy a jižněji kaštanové háje a dubové dřevo. Díky mírnému klimatu u jezera Lago di Garda najdeme přítomnost typicky středomořských druhů rostlin a stromů, jako je dub cesmínovitý, vavřín a oliva. Na loukách a pastvinách rostou rododendrony, petrklíče, hořce, zvonky a dalších alpské květiny, a to i v nadmořské výšce nad 2000 metrů, např. v oblasti Alpe di Siusi v Jižním Tyrolsku. Dokonce i alpská fauna je mnohem bohatší v Trentino-Alto Adige než v jiných italských oblastech. Kamzík a srnka, svišť, zajíc, veverka a různé druhy ptáků (tetřev, franklin, čížek). Také žijí v místních lesích, např. v údolí Val Rendena v národním parku Adamello-Brenta nebo na pohoří Monte Bondone, malé kolonie hnědých medvědů.

 

Letoviska
Plánujete dovolenou v regionu Trentino a nevíte, které turistické centrum zvolit? Nabídka možností je opravdu široká. Díky rozsáhlosti této  oblasti si můžete vybrat z různých...více
Monte Bondone
Zažijte na vlastní kůži nezapomenutelnou dovolenou uprostřed Dolomit, v autonomní provincii Trentino-Jižní Tyrolsko. Kouzlo této oblasti spočívá ve spojení nádherné krajiny se spoustou slunce, výborným jídlem a...více