Milano, Itálie

Lombardie

Lombardie (italsky Lombardia) je oblast na severozápadě Itálie, rozkládající se od Alp až k řece Pád (italsky Po). Sousedí s regiony Piemonte, Emilia Romagna, Jižním Tyrolskem, Benátskem a Švýcarskem. Hlavním městem regionu je Milano. Lombardie je nejbohatším regionem v Itálii a jedním z nejbohatších v Evropě. Každoročně ho navštíví 15 milionů návštěvníků a turistů. Lombardie si zachovala mnoho památek kulturní a umělecké hodnoty. Najdete zde přes 300 muzeí a svůj půvab mají i různé místní tradice, jídla a vína.

V Lombardii žije necelých 10 milionů obyvatel a je rozdělena na celkem 12 provincíí: Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Lecco, Lodi, Mantova, Milano, Monza, Brianza, Pavia, Sondrio a Varese.

Hlavní město regionu Milano (česky Milán) je známé středisko módy. Na hlavním náměstí se nachází slavná katedrála / dóm. V chrámu Santa Maria delle Grazie je pak k vidění obraz "Poslední večeře" od Leonarda da Vinci.

Lombardie je bohatá na jezera. Nejznámějším a největším jezerem je Gardské jezero (italsky Lago di Garda). Z dalších jmenujeme Lago Maggiore, Lago di Como, Lago d'Iseo, Lago di Lugano, Lago di Varese a Lago d'Idro.

K regionálním produktům patří sýry jako gorgonzola, Grana Padano, Mascarpone a Taleggio. Z italských vín je to šumivé víno Franciacorta. K nejvyhlášenějším vinařským oblastem patří Oltrepó Pavese a Valtellina. K tradičním pokrmům patří kukuřičná kaše Polenta, šafránové rizoto Risotto alla Milanese nebo bramborové noky Gnocchi di patate a dýňové noky Gnocchi di zucca. Přímo z Milana pak pochází neznámější italský vánoční dezert Panettone.

Jezero Lago 'Iseo
Lago d’Iseo je čtvrté největší jezero Itálie. Lago d'Iseo je ledovcového původu a nachází se v údolí Valtamonica, v nadmořské výšce 185 m. Od severu k jihu měří celkem 25...více
Letoviska
Plánujete dovolenou v Lombardii a nevíte, kterou destinaci zvolit? Nabídka možností je opravdu široká. Díky rozsáhlosti této oblasti si můžete vybrat z různých středisek, která...více