Dalmácie

Dalmácie (chorvatsky Dalmacija) je region při východním pobřeží Jaderského moře, rozdělený dnes mezi Chorvatsko a Černou Horu. Chorvatská část Dalmácie sahá od poloostrova Prevlaka na jihu až po neobydlený ostrov Sveti Grgur na severu. K černohorské části Dalmácie patří Boka Kotorska. Kromě samotného pobřeží k ní patří ještě mnoho ostrovů, jako např. Brač, Hvar nebo Korčula. Dalmácie je hornatou zemí, kterou protéká řeka Neretva. Průmysl tu není téměř žádný, zemědělsky využívaná je jen oblast ústí Neretvy do moře. Hlavním zdrojem příjmů a hospodářství Dalmácie je turistika. Láká turisty z celé Evropy k návštěvě zajímavých měst a odpočinku u krásného pobřeží.

Nejsevernější částí Dalmácie je zadarská oblast, ovlivňovaná především pohořím Velebit, Splitská oblast pak masívem Biokova. Celé pobřeží Dalmácie lemují turistická letoviska, k nejvýznamějším patří Šibenik, Vodice, Primošten, Trogir, Omiš, Makarská, Brela nebo Dubrovník. Dalmácie nabízí také množství historických památek, některé jsou chráněny UNESCO (Diokleciánův palác ve Splitu, Trogir, Dubrovník). Významnou a turisticky přitažlivou část Dalmácie tvoří ostrovy, například Kornaty, Hvar, Brač, Korčula nebo Mljet, které jsou přístupné rozsáhlou sítí trajektových a lodních linek. Dalmácie se může pochlubit několika národními a přírodními parky jako jsou Paklenica, Kornaty, Telašćica, Krka nebo Mljet.

Dalmácie - to je perla Chorvatska s nejdelší částí pobřeží průzračně čistého Jaderského moře s krásnými oblázkovými plážemi, vynikajícími podmínkami pro potápění i šnorchlování a nádhernou přírodou. K turistickým lákadlům patří historická města Trogir či Šibenik, národní parky Krka a Kornati nebo divoké pohoří Biokovo. Pochutnejte si na vynikající chorvatské kuchyni s čerstvými mořskými plody nebo okuste místní čevapčičí.

Dalmatské pobřeží je plné zábavy, diskoték, festivalů, restaurací a barů. Zavítejte do mořského akvária nebo Diokleciánovy slavnosti ve Splitu. Každé větší letovisko disponuje příjemnou promenádou, marinou a celou řadou sportovišť. Vyražte za poznáním, zábavou a odpočinkem do Dalmácie

Destinace Dalmácie
Plánujete dovolenou v Dalmácii a nevíte, které letovisko / destinaci zvolit? Nabídka možností je opravdu široká. Díky rozsáhlosti této oblasti si můžete vybrat z různých...více