Horní Rakousko

Horní Rakousko (Oberösterreich) leží na severu Rakouska a hlavním městem je Linec (Linz), ležící na Dunaji. K dalším velkým řekám, které zemi protékají, patří Enns, Steyr, Krems a Kleine Mühl. Na severu sem zasahuje okraj Českého masívu, na jihu leží pohoří Salzkammergut a Dachstein, jež náleží k Alpám. Nejvyšší horou Horního Rakouska je Hoher Dachstein (2 995 m.n.m.). K dalším významným pohořím se řadí Totes Gebirge a Sengsengebirge. Na jihu země v tzv. Solné komoře jsou krásná jezera, např. Halštatské, Mondsee, Irrsee a další.

Hlavní město Linz bylo díky četným historickým památkám a kulturním akcím nominováno na cenu "Evropské město kultury 2009". Městu dominuje poutní kostel Panny Marie Sedmibolestné na hoře Pöstlingberg a v centru města Nový dóm. 

Do oblasti Horního Rakouska zasahuje velkým dílem území Solné komory, oblasti známé těžbou soli, lázněmi, kouzelnými historickými městečky, jeskyněmi a nádhernými čistými jezery. Za návštěvu rozhodně stojí jedna z největších jeskyní v Rakousku Mammuthöhle, jež v několika patrech nad sebou, vyplňuje obrovské podzemní prostory v okolí masívu Dachstein.

Proč je Horní Rakousko tak oblíbené? Je to především díky jeho vzdálenosti od České republiky - z Prahy jsou to jen tři hodiny cesty. Horní Rakousko je spolu s Dolním Rakouskem jedinou spolkovou zemí, s níž Česká republika bezprostředně sousedí. Horní Rakousko nabízí sedm předních lyžařských oblastí na severním okraji Alp a na Šumavě s nabídkami pro rodiny s dětmi a výborným poměrem ceny a výkonu. Na své si zde přijdou jak začátečníci tak profíci. K nejoblíbenějším lyžařským areálům se řadí ty na nejsevernějších výběžcích Alp, tedy v oblasti Solné komory pod masivem Dachsteinu, a v oblasti Pyhrn-Priel v pohoří Totes Gebirge. Jmenujeme z nich např. Dachstein West, Freesports Arena Krippenstein a Hinterstoder / Wurzeralm.

Lyžařské oblasti v Horních Rakousích jsou tajným tipem pro fanoušky zimních sportů, synonymem pro rodinnou dovolenou a zejména jsou rychle a snadno dostupné.