Toskánsko

Toskánsko je pátým největším regionem Itálie a zároveň krajem plným historických měst, malebných vesniček, pohádkové krajiny a chutného vína. Toskánsko se nachází ve střední Itálii a rozkládá se od hřebene Apenin až k pobřeží Tyrhénského moře. Kromě pevninského území patří k Toskánsku i ostrov Elba a několik dalších ostrůvků podél toskánského pobřeží. Toskánsko má rozlohu okolo 23 000 kilometrů čtverečních a žije zde přes 3,5 miliónu obyvatel. Důležitým hospodářským faktorem je pro Toskánsko cestovní ruch, který představují historická města (Florencie, Siena, Pisa aj.) i pobřežní přímořská letoviska. Toskánsko je též proslulé výrobou tmavě červeného vína Chianti (oblast Chianti), Brunello (oblast Montalcino) a Nobile (oblast Montepulciano).

Toskánsko je synonymem krásy, harmonie a pohody. Je to kraj oplývající uměním a kulturou. Ne nadarmo je právě Toskánsko považováno za kulturní srdce Itálie. Typickým znakem toskánské krajiny jsou mírné kopečky pokryté vinicemi, stříbřitými olivovými háji a alejemi štíhlých cypřišů. Voní tu středomořská makchie, růže lemující místní zahrádky, vavřín, šalvěj a další bylinky. 

Při návštěvě Toskánska můžete skloubit pobyt u moře s prohlídkou jedinečných stavebních památek. Florencie, Siena, Pisa, Lucca jsou pro turisty lákavými místy s mimořádnými ukázkami románského, gotického a renesančního umění. Skutečná zlatá éra toskánského umění začala ve 13. století a představují ji sochaři jako Niccolò a Giovanni Pisanové či malíři Cimabue a Giotto. Jejich sláva se brzy rozšířila i mimo Toskánsko a Florencie se stala magnetem i pro další, později věhlasné umělce. Práve ve Florencii pak vznikl nový směr - renesance.

Toskánsko se pyšní krásnými, širokými písčitými plážemičistým mořem a vynikající kuchyní. Kdo touží po odpočinku u moře a dobrém jídlu, by si neměl nechat ujít tento jedinečný zážitek a vyražit na dovolenou právě sem, do Toskánska.

Letoviska
Plánujete dovolenou v Toskánsku (Toscana) a nevíte, které turistické centrum zvolit? Nabídka možností je opravdu široká. Díky rozsáhlosti této  oblasti si můžete vybrat...více