Krušné Hory

Krušné hory (německy Erzgebirge) představují pohoří podél česko-německé hranice na severozápadě Čech a jihu Saska. Tvoří souvislé horské pásmo o délce 130 km a průměrné šířce 40 km. Podle pověstí střeží Krušné hory bájný duch Rudovřes. K nejvyšším vrcholkům patří Klínovec (1244 m), Božídarský Špičák (1115 m) a Macecha (1113 m). Mezi významná města pod Krušnými horami patří na české straně Ústí nad Labem, Teplice, Litvínov, Most, Chomutov, Sokolov a Karlovy Vary, na německé straně Zwickau, Freiberg, Chemnitz, Drážďany a obec Merklín.

Krušné hory si konečně získávají své zasloužené místo mezi ostatními horskými masivy. Svým návštěvníkům totiž mají rozhodně co nabídnout. Navíc mají jednu velkou výhodu - potkáte tu nesrovnatelně méně turistů. V zimě i v létě si tak můžete užívat sportu plnými doušky. Zdejší příroda vás okouzlí neuvěřitelně živými barvami, které se neustále mění spolu s ročním obdobím. Dlouhé roky osidlování navíc zanechaly v místní krajině své nesmazatelné stopy, které se můžou stát lákavým cílem vašich výletů.

Na německé straně Krušné hory pozvolna klesají do nížiny. Intenzivní sopečná činnost v minulosti přinesla Krušným horám bohatý výskyt kovových rud a léčivých pramenů, které daly vzniknout mnoha lázeňským střediskům. Krušné hory skýtají mnoho možností pro letní rekreaci, horskou turistiku nebo cyklistické výlety.

Krušné hory nabízí více než 100 muzeí, historická města, impozantní hrady a zámky a řadu dalších významných památek. Prázdninový region Krušné hory představuje dovolenou v oblasti plné dojmů, zážitků a historie. Nikde jinde v Německu nenajdete tolik architektonických a uměleckých děl z doby těžby a hornictví jako zde.

Milovníci železnice mohou obdivovat úzkorozchodnou železnici o šířce 750 mm Fichtelbergbahn, Preßnitztalbahn, Museumsbahn Schönheide-Carlsfeld a Weißeritztalbahn. Krušné hory se mohou pochlubit více než 100 lety automobilové a motocyklové tradice. Můžete zde navštívit více jak 20 dolů a jít na průzkum po stopách minulosti na 213 km dlouhé důlní stezce. Určitě zavítejte do jednoho ze 30 muzeí, které se nachází podél 230 km dlouhé sasko-české "stříbrné stezky". Absolutní highlight představuje turistická stezka po hřebenu Erzgebirge-Vogtland.