Bavorský les

Bavorský les (Bayerischer Wald) se rozprostírá na území České republiky, Německa a Rakouska. Na české straně se pohoří nazývá „Šumava“, na území Německa Bavorský les (Bayerischer Wald). Bavorský les se rozprostírá v nadmořské výšce mezi 300 – 1 456 metry na území o rozloze cca. 5 000 km2. Zvedá se nad levým břehem Dunaje od Regensburgu a táhne se až k Pasovu. Více než 70 vrcholů dosahují nadmořské výšky 1000 m n.m.

Hlavní horský hřeben podél česko-německé státní hranice je tvořen nejvyššími vrcholy Ostrý (Grosse Osser 1293 m n.m.), Velký Javor (Grosser Arber 1456 m n.m.), Roklan (Rachel 1453 m n.m.), Luzný (Lusen 1370 m n.m.) a Bavorský Plechý (Plöckenstein 1363 m n.m.). V době ledové byly tyto vrcholky pokryty ledovcem; jako památka po ledovcích zbyly ledovcové kotle, ve kterých dnes najdeme malá horská jezera jako např. Roklanské jezero/ Rachelsee.

Bavorský les skrývá areály na pozorování zvěře (např. areál Falkenstein či Tierfreigelände bei Neuschönau), v nichž můžete spatřit třeba rysy, medvědy, jeleny či vlky. Kouzlo má i procházka po stezce v korunách stromů a rozhledy z unikátní vyhlídkové věže.

V zimním období je Bavorský les rájem především po běžkaře. Díky husté síti dobře udržovaných lyžařských stop si milovníci běhu na lyžích přijdou na své. Oblíbené je centrum běhu na lyžích v obci Zwieseler Waldhaus. Tohle středisko nabízí pečlivě upravované lyžařské stopy nejrůznějších délek a stupňů obtížnosti (lyžařské trasy od 1,5 km až po 15 km). Dálší známou stopou je Bayerwaldloipe o celkové délce 168 km. Trať začíná u obce Lohberg v oblasti Ostrého v severozápadní části Bavorského lesa a končí u rakouských hranic poblíž Třístoličníku.

Horská osada Waldhäuser v Národním parku Bavorský les je vhodná jak pro pěší turistiku, tak pro sánkaře i běžkaře. Kdysi tudy vedla Zlatá stezka z Pasova do Horské Kvildy, která sloužila k obchodu se solí. Waldhäuser leží v nadmořské výšce 1 000 m a nabízí atraktivní cesty pro pěší turistiku v okolí nedalekého vrcholu Luzný. Cestou na Luzný nelze přehlédnout mrtvý les, napadený koncem 20. století kůrovcem. Ponechání mrtvého dřeva na místě plně odpovídá filozofii zdejšího národního parku "Nechat být přírodu přírodou". Les se postupně vlastními silami obnovuje a mezi poničenými kmeny lze vidět nové stromky.

Bavorský les je velmi populární lyžařskou oblastí. Lyžařské areály Bodenmias, St Engelmar nebo Großer Arber nabízejí mnoho lyžařských příležitostí pro sportovní lyžaře i rodinnou dovolenou. Snowboardisty a vyznavače freestylu nadchnou terény na Breitenau Geißkopf. V regionu Bavorský les nezůstanou žádná přání nesplněná a na Vaši zimní dovolenou budete dlouho a rádi vzpomínat!

Destinace
Plánujete dovolenou v Bavorském lese (Bayerischer Wald) a nevíte, které lyžařské středisko / destinaci zvolit? Nabídka možností je opravdu široká. Díky rozsáhlosti této oblasti...více
Lyžařské areály
Bavorský les (Bayerischer Wald) je velmi populární lyžařskou oblastí. Rozprostírá se podél německo české hranice. Lyžařské areály Bodenmias, Sankt Engelmar nebo Großer Arber (Velký...více