Jižní Tyrolsko

Jižní Tyrolsko (Alto Adige) se nachází na severu Itálie, u hranic s Rakouskem. Na severu, východě i západu je ohraničeno alpskými hřebeny. Správný italský název je Horní Adiže, podle řeky Adiže (Adige), která údolím protéká. Hlavní město Bolzano/Bozen leží zhruba 120 km jižně od Innsbrucku a 160 km severně od Verony.

Pod Brixenem, mezi Meranem a Bolzanem, hlavně však kolem a pod Bolzanem, začíná vinařská oblast. Je to překrásný kraj s úchvatnou alpskou kulisou, kde se vinice střídají se středověkými hrady. Místní až středomořské klima nabízí různé podmínky pro pěstování vína v závislosti na nadmořské výšce. Když k tomuto základnímu předpokladu připočteme ještě chladné noci, půdu bohatou na minerály a šikovné ruce místních vinařů, může z této kombinace vzejít jediný výsledek – ta nejlepší bílá vína Itálie.

Jižní Tyrolsko - to je také země báječného jídla. Jedinečná jihotyrolská směs italské, tyrolské a ladinské kultury se odráží i v rozmanitosti chutí a vůní místní kuchyně. V Jižním Tyrolsku najdete i několik nejlepších restaurací Evropy. K tradičním místním specialitám patří „Schlutzkrapfen“ (ravioli plněné špenátem a sýrem), kysané zelí, knedlíky (celkem 33 druhů!), zvěřinová pečeně s polentou, guláš s červeným zelím, špek, vinná polévka a těstoviny. Mezi dezerty kraluje jablečný či hruškový štrúdl s ořechy a rozinkami. A pak je tu místní chleba: Schüttelbrot, tvrdý a křupavý,  malý zázrak s vysokým obsahem žitné mouky, u něhož není nutné se starat o čerstvost.

Důvodů, proč jet do Jižní Tyrolska, je nesmírně mnoho a jsou velmi rozmanité. Od cyklistiky přes horskou turistiku, extrémní sporty a relaxaci, přes poznávání měst a historie až po zdejší vynikající kuchyni. Ke klasickým znakům Jižního Tyrolska patří jablka, špek a víno. Jižní Tyrolsko je známo svou srdečnou pohostinností, smyslem pro inovaci a nejmodernější design, bohatou kulturou a jazykovou rozmanitostí, v níž se setkává italština s němčinou a ladinštinou.

Jižní Tyrolsko je země hor, s nejvyšším vrcholem Ortler, který dosahuje téměř čtyř tisíc metrů nad mořem. Místní krajina se pyšní průzračnými jezery, vodopády, hlubokými údolími, hrady a historickými městy a v neposlední řadě nekonečnými jablečnými sady. Představuje jedinečnou směs Alp a Středomoří. Jižní Tyrolsko se může chlubit 300 slunečními dny v roce, čímž je vhodnou destinací pro dovolenou v jakémkoliv ročním období. Před studeným větrem ze severu je chráněno Alpami, a tudíž je zde ve srovnání s ostatními regiony střední Evropy mimořádně teplé klima.

Tipy na výlet v Jižním Tyrolsku
Kam vyrazit a co podniknout v Jižním Tyrolsku? Možností je tu nespočet. Zde vám pro inspiraci nabízíme pár tipů: ...více
Letoviska Jižní Tyrolsko
Plánujete dovolenou v Jižním Tyrolsku a nevíte, které turistické centrum zvolit? Nabídka možností je opravdu široká. Díky rozsáhlosti tohoto jezera lemují jeho břehy...více