Benátsko

Benátsko (Veneto) je oblast v severovýchodní Itálii, sousedící na jihu s Emilií-Romagnou, na západě s Lombardií, na severu s Trentino - Alto Adige a na východě s Friuli-Venezia Giulia. Region má rozlohu 18 391 km², 5 miliónů obyvatel a dělí se na 7 provincií. Hlavním městem jsou Benátky (Venezia) - město na vodě, u něhož se rozprostírají nádherné ostrovy Murano, Burano a Torcello. Dalším významným městem je Padova, Vicenza a Verona. Průmyslový region Veneto dnes patří mezi nejbohatší v Itálii. Šedesát milionů turistů sem zavítá každý rok, což z něj činí, v severní Itálii, také nejnavštěvovanější region Itálie.

Benátsko se rozléhá severně od ústí největší italské řeky Pád, která se vlévá do Jaderského moře. Severní část Benátska je hornatá, nachází se zde část Dolomit a Karnských Alp. Jižní přímořská část je naopak pokračováním Pádské nížiny a má rovinatý charakter. Pro dolní část Benátské nížiny jsou charakteristické rozsáhlé zavodňovací systémy. Benátské laguny bývaly členitější. Dnes se nachází dvě laguny u měst Caorle a Bibione a největší laguna u Benátek. Deltu Pádu tvoří kultivovaná údolí, laguny, mokřady, malé ostrůvky a porosty rákosu. Žije zde velké množství ptačích druhů, např. volavky a kolihy. Celá oblast je velmi úrodná a důležitá pro zemědělství díky systému kanálů. 

Regionem protéká několik nejvýznamnějších italských řek – Pád, Adige, Brenta, Bacchiglione, Livenza, Piave a Tagliamento. Nachází se v něm největší italské jezero - Lago di Garda. Pobřeží Jadranu je dlouhé přes 200 kilometrů, z čehož tvoří celých 100 kilometrů převážně písečné pláže. Nachází se zde spousta populárních plážových resortů jako Bibione, Caorle, Lido di Jesolo, Lido di Altanea, Lido di Cavallino, Rosolina Mare. Nejvyšší horou regionu je Marmolada v Dolomitech (3 342 m). K nejvýznamnějším pohořím v regionu patří - Tofane, Tre Cime di Lavaredo a Pale di San Martino. Kopcovité jsou i kraje - Colli Lessini, Colli Berici, Colli Eugaei a Montello. Vinice se linou pod kopci v okolí Lago di Garda a v oblasti Treviso.Veneto je vyhlášená vinná oblast. Mezi nejlepší vína patří: Soave, Bardolino, Prosecco a Valpolicella. Mezi další kvalitní značky se řadí: Verduzzo, Raboso, Moscato, Cabernet Franc, Pinot Nero, Pinot Grigio a Merlot. Oblast je známá i pálením grappy (podobné slivovici).
Nejznámějšími sýry z oblasti Veneto jsou: Asiago, Monte Veronese, Piave, Morlacco, Grana Padano. Oblast je proslavená také výbornými česnekovými uzeninami a kvalitním vepřovým masem. 

Zdejší příroda učarovala spisovatele Ernesta Hemingwaye a inspirovala ho k napsání povídky „Přes řeku do stínu stromů“ (Beyond the river, among the trees). Často také vyrážel na lov divokých kachen do benátské laguny. O těchto kachnách prohlašoval, že „jsou nejvypasenější na světě“.

Destinace
Plánujete dovolenou v regionu Benátsko a nevíte, které turistické centrum zvolit? Nabídka možností je opravdu široká. Díky rozsáhlosti této  oblasti si můžete vybrat z různých...více