RAKOUSKO

Proč na zimní dovolenou právě do Rakouska? Jednak je to hned za humny a nemusíte se bát nekonečně dlouhé cesty. Skvělé počasí, vynikající letoviska, výborná kuchyně, vřelá pohostinnost a parádní převýšení – to vše jsou jen některé z mnoha důvodů, proč se vydat lyžovat do Rakouska. Rakousko nabízí více jak 3 500 nejmodernějších lanovek, přes 22 000 km sjezdových tratí a osm ledovcových areálů, kde se můžete oddávat zimním sportům takřka po celý rok. Rakousko je skutečným rájem pro lyžaře. Posledním trendem je sdružování lyžařských středisek do velkých regionů s jednotnou permanentkou. Příkladem je oblast Ski amadé s celkem 760 km sjezdovek, dále Top Ski Kärnten / Osttirol, Zillertal nebo Kitzbühlské Alpy (Kitzbüheler Alpen). Rakousko je vyjímečné i v převýšení, což je rozdíl v nadmořské výšce mezi nejvyšším bodem obsluhovaným vlekem a koncem lyžařského svahu, což nejčastěji bývá vesnice. Velká převýšení obvykle znamenají dlouhé svahy na lyžování a vleky bez davů lyžařů. Na lyžích můžete jet až přímo do vesnice a vleky se nachází často jen kousek od hotelu.

Kdo neumí lyžovat nebo se chce zlepšit, může využít služeb instruktorů věhlasných rakouských lyžařských škol. Na svazích naleznete podmínky pro lyžaře všech úrovní zkušeností. Nejvyšším vrcholem rakouských Alp je Grossglockner s výškou 3 798 metrů nad mořem. Kvalitní a udržované sjezdovky měří neuvěřitelných 22 tisíc kilometrů a většina z nich se nachází ve výškách nad 3 000 metrů nad mořem. Kromě sněhu si tak můžete užít i nádherných výhledů. Na vrcholcích Rakouských Alp zůstává sníh i poté, co v nížinách bují jarní květena. I to je jistou zárukou toho, že vysoko posazené sjezdovky nabízejí dostatek sněhu pro zimní radovánky i po celý rok.

I ne-lyžaři si ze přijdou na své. Vyzkoušet mohou jízdu na saních, výpravu na sněžnicích, noční putování s pochodní nebo třeba bruslení či sáňkování. Většina lyžařských letovisek nabízí vynikající lázeňská zařízení, kde můžete oddychnout a načerpat energii. Můžete se vydat za kulturou a historií do měst jako Innsbruck, Salzburg či Vídeň, nakupovat v unikátních rakouských buticích nebo se vydat na túru za krásami okolí. Rakousko je známé svou vřelou pohostinností. Přátelští vstřícní lidé, výborné restaurace a místní tradice, to vše zde najdete na každém kroku. Určitě ochutnejte místní speciality jako Sacher Torte (Sachův dort) s vídeňskou kávou s poctivou porcí šlehačky nebo vídeňský řízek se skvělým bramborovým salátem. Díky krátké vzdálenosti si můžete přijet zalyžovat na prodloužený víkend nebo si naplánovat i delší pobyt. Z pestré nabídky lyžařských středisek si rozhodně vyberete.