Vorarlbersko

Vorarlbersko (Vorarlberg) je nejzápadnější a po Vídni druhou nejmenší spolkovou zemí Rakouska. Hlavním městem je Bregenz.

Celá spolková země se rozprostírá v Alpách, na pravém břehu Rýna, u východního konce Bodamského jezera. Zemí protékají řeky Rýn a Ill, který protéká údolím Montafon. Turisticky vyhledávanou oblasti je Bodamské jezero, na kterém i mimo jiné funguje lodní doprava, pomoci ní se dostanete na ostrovy Lindau, Reichenau nebo Mainau. Cesta autem z Prahy trvá necelých 6 hodin.

Typickým znakem zimního Vorarlberska je jeho sněhová rozmanitost. Milovníci zimních sportů tu naleznou moderní lyžařská střediska a perfektně upravené sjezdovky s dostatkem přírodního sněhu, rozmanité terény a špičkové moderní lanovky a vleky. Nejznámější oblast je Lech Zürs am Arlberg. Ve Vorarlbergu najdete také nádherné výhledy na vrcholy Alp. Vorarlbersko je vyhlášené svou pohostinností a výbornou kuchyní, nabízející místní regionální speciality, jako např. „sýrový lívanec“, nazývaný jako Käsdönnala. Místní kuchaři si zakládají na používání produktů ekologického zemědělství a přípravě jídla s láskou. 

Na své si zde přijdou i běžkaři. Vysokohorské běžecké trati v lyžařských oblastech připravují běžkařům jedinečné přírodní zážitky uprostřed světa hor, z jehož krásy se tají dech. Zdejší běžecké stopy jsou díky vysoké poloze vždy spolehlivě zasněžené a dokonale upravené. Jednou z nejhezčích tratí je běžecká trať na vrcholu Bielerhöhe s úžasným výhledem na ohromující zasněženou a ledovcovou oblast Silvretta na úpatí majestátního štítu Piz Buin. Zde u zamrzlého jezera Silvrettasee mají běžkaři ve výšce 2 000 metrů k dispozici celkem 21 km běžeckých tratí. Další pěknou tratí je Panoramatická běžecká trať Kristberg v údolí Silbertal / Montafon o celkové délce 11 km. Jedná se o romantickou vysokohorskou běžeckou trať s ohromujícím výhledem na pohoří Rätikon a Verwallgebirge.