Piemonte

Region Piemonte se nachází na severo-západě Itálie a je ze tří stran ohraničen Alpami, kde pramení řeka Pád (italsky Po). Piemonte sousedí s regiony Lombardie, Ligurie, Emilia-Romagna a Valle d'Aosta. Na západě pak hraničí s Francií a severu se Švýcarskem. Piemonte o rozloze 25.402 km2 čítá kolem 4,4 miliónů obyvatel. Po Sicílii je druhým největším regionem Itálie. Hlavním městem je Turín (italsky Torino). Název Piemonte znamená: na úpatí hor (ai piedi dei monti).

Region Piemonte se stal oblíbeným centrem letní i zimní turistiky. Povrch regionu je velmi různorodý, od Alp a Apenin přes kopcovitou krajinu k úrodným nížinám. Najdete zde např. nejvyšší evropskou horu Mont Blanc a slavný Matterhorn. Pádská nížina na jihu regionu je důležitou zemědělskou oblastí. Pěstuje se zde především obilí, rýže, zelenina a ovoce. Piemonte je též proslulý svými víny. K nejdůležitější vinařské oblasti patří Monferrata.

Piemonte je velmi bohatý na řeky. Vedle největší italské řeky Pádu zde najdete např. Tanaro, Ticino či Dora Baltea. K turisticky oblíbeným oblastem patří jezera Lago Maggiore, Lago d'Orta a Lago di Viverone.

Hlavními a nejznámějšími produkty tohoto regionu jsou vína (Barolo, Barbaresco, Asti Spumante, Moscato d'Asti, Barbera d'Asti), rýže a bílé lanýže. Hlavní město Turín je průmyslově založené. Sídlí zde automobilka Fiat a Iveco. Torino je také spojeno s fotbalem. Pochází odtud známý fotbalový klub Juventus. Městu dominuje vysoká věž Mole Antonelliana (167,50 m), zobrazená i na italských euromincích. V době svého dokončení, v roce 1897, byla nejvyšší zděnou budovou v Itálii. Dnes je sídlem kinematografického muzea. V Turíně prý byla vyrobena i první tabulková čokoláda (1678). Vznikla zde spousta čokoládových dílen a i mnozí slavní cukráři se sem jezdívali učit čokoládovému umění. K jedné z nejslavnějších čokoládoven patří firma Venchi. Během vaší dovolené určitě ochutnejte i místní specialitu - gianduiotti - nugátové bonbony ve tvaru lodičky, vyvinuté turínskou firmou Caffarel Prochet.

Piemonte se může pochlubit 5 zápisy do seznamu světového dědictví Unesco: rezidence rodu Savojských, dále komplex Sacri Monti (posvátné hory, křesťanské kaple ze 16. a 17. století), dále prehistorická kůlová obydlí, dále vinařské oblasti Langhe, Roero a Monferrato a jako poslední průmyslové město Ivrea.

Letoviska
Plánujete dovolenou v regionu Piemonte a nevíte, které turistické centrum zvolit? Nabídka možností je opravdu široká. Díky rozsáhlosti regionu se nabízí celá...více