Tipy na výlet Istrie

Rabac

Rabac je původně rybářské městečko ležící ve stejnojmenné zátoce na poloostrově Istrie v Kvarnském zálivu. Počet obyvatel činí 1393 (údaj z roku 2016). Rabac spadá pod obec Labin, vzdálená cca 5 km ve vnitrozemí. Městečko Rabac se proslavilo především díky těžbě bauxitu. Dnes patří k nejoblíbenějším letoviskům Istrie. 

Hlavní pláž Maslinica a pláže Lanterna, Girandella a St. Andrea se pyšní oceněním „Modré vlajky“. V Rabacu najdete převážně pláže oblázkové, skalnaté a betonové. Podél promenády narazíte na řadu menších romantických pláží, skýtajících krásné koupání a relax. Na konci promenády za pláží Girandella se nachází nudistická pláž označená mezinárodní zkratkou FKK. 

K oblíbeným vodním sportům patří potápění, podmořský rybolov, vodní skútry a vodní lyžování. Nechybí zde ani tenisové kurty nebo mini-golf. Rabac je v současné době velkým sportovním centrem. Jsou tu k dispozici dvě sportovní střediska poskytující širokou škálu sportovních služeb. Najdete tu upravené stezky na jogging a cyklostezky. Děti jistě potěší dětská hřiště. Do okolí vedou značené stezky, z nichž jmenujeme příjemnou pěší stezku z Rabacu do Labinu. 

Takřka přes celé městečko projíždí v hlavní sezónu turistický vláček. Jeho trasa začíná u pláže Maslinica u hotelu Hedera a pokračuje podél pobřeží a promenády. Svou jízdu zakončuje u pláže Girandella.

Ve městě se každoročně koná Rabacký festival elektronické hudby.

Za výlet stojí přejezd lodí na ostrov Cles naproti Rabacu.

 

Pula

Pula je chorvatský přístav a město na jihu poloostrova Istrie. Pula je se svými 65 000 obyvateli (údaj z roku 2015) největším městem Istrijské župy. Symbolem historického centra Puly je starořímský amfiteátr, který byl dříve bojištěm gladiátorů. Dnes je významnou koncertní a festivalovou scénou.​ Pula je rušné, turistické město s přátelskou atmosférou. Neodmyslitelnou součástí města jsou nádherné pláže a pobřeží s borovými lesíky, které skýtají příjemný stín v horkých letních dnech. Na severu od Puly se nachází známý národní park na ostrovech Brijuni, jižně pak chráněná krajinná oblast kolem mysu Kamenjak.

Poseďte a odpočiňte si v jedné z kaváren či taveren nebo si dopřejte večerní procházku po  pobřeží za doprovodu křiku racků.

Pula pulsuje čilým dopravním ruchem. Nachází se tu mezinárodní letiště, nádraží se spojením do Divače, nebo přístav, odkud se lodí snadno přeplavíte do Benátek.

Premantura

Premantura je považována za jedno z nejkrásnějších měst jižní části Istrie. Leží nedaleko známého města Pula a umožňuje tak návštěvníkům Premantury spojit příjemnou dovolenou s poznávacím výletem právě do tohoto malého "chorvatského Říma".

V samotné Premantuře najdete několik převážně písčito-oblázkových pláži, které však v jistých částech doplňují i betonové desky. Mnoho zdejších pláží je vhodných i pro malé děti díky pozvolnému vstupu do moře.

Nedaleký mys Kamenjak, na kterém vyrostla i samotná obec, má pobřeží dlouhé přibližně 30 kilometrů. Nachází se zde chráněná krajinná oblast a azurové, průzračně čisté moře. Mys Kamenjak je kromě toho plný pláži, které jsou ideální zastávkou pro všechny, kteří hledají soukromí a klid od běžného ruchu letoviska. Velkou zajímavostí samotného mysu je chodník dinosaurů, který se nachází na pravé straně tohoto mysu. Tento rekreační, ale zároveň i naučný chodník se táhne v délce asi 600 metrů. Charakterizují ho především makety dinosaurů skutečné velikosti a skutečné stopy dinosaurů. Celá oblast v okolí poloostrova Kamenjak je známá, jako ráj windsurfařů, kteří zde díky ideálnímu klimatu, geografické poloze a ideálnímu větru mohou surfovat prakticky po celý den. Vynikající podmínky má okolí Premantury i pro cyklistiku, která je velmi populární prakticky na celém Istrijském poloostrově. Můžete vyzkoušet například místní stezku, která vede celým poloostrovem Kamenjak přes vrch Volme a kolem podmořské jeskyně Kolombarica. Krásná je též trasa z Premantury do městečka Medulin. Z dalších sportovních aktivit jmenujeme tenis, minigolf, kuželky, boccia nebo podmořský rybolov.

 

Medulin

Malé přístavní městečko Medulin leží na samém jihu Istrijského poloostrova. Městečko samotné má pouhých 2.580 obyvatel, spolu se samosprávnou oblastí (například sousedního městečka Ližnjan), která k němu připadá pak celkově 6.004 obyvatel (podle sčítání z roku 2001). Město je vzdáleno pouhých 10 kilmetrů od města Pula, které je jedním z center Istrie.

Největší zajímavostí Medulinu je okolní krajina s nádherným, rozmanitým a hodně členitým pobřežím. Všude kolem je spousty menších ostrůvků. Někde jako třeba u protější vesničky Pomer pak najdete 300 metrů dlouhé lávky skrz moře na další břeh.

Medulin se pyšní velkým přírodním přístavem. Okolní poloostrovy zase poskytují dostatek prostoru ke koupání nebo k večerním procházkám.