Pula Chorvatsko

Pula

Pula je významný přístav a město na jihu poloostrova Istrie v Chorvatsku. Pula je se svými 65 000 obyvateli (údaj z roku 2015) největším městem Istrijské župy. Symbolem historického centra Puly je starořímský amfiteátr, který byl dříve bojištěm gladiátorů. Dnes je významnou koncertní a festivalovou scénou. Amfiteátr je nejpůsobivější pamětihodností Puly. Pochází z 1. století a je pátým nejzachovalejším amfiteátrem v Evropě. Pojal asi 20 tisíc diváků, má tvar elipsy o rozměrech 132 x 105 metrů a celkem 72 oblouků.

Římské hradby lemující ulici Istarska jsou další významnou památkou z období působení Římanů ve městě Pula. Tyto hradby vyznačují východní hranici města a sledujete-li je směrem k jihu, narazíte na triumfální oblouk Sergiů, který byl postaven v roce 27 př.n.l. v upomínku na tři členy rodiny Sergiů, kteří se v Pule proslavili. Od oblouku vede jedna z nejrušnějších ulic starého města, ulice Sergijevaca.

Pula je rušné, turistické město s přátelskou atmosférou, rozkládající se na 7 vrcholcích. Neodmyslitelnou součástí města jsou nádherné pláže a pobřeží s borovými lesíky, které skýtají příjemný stín v horkých letních dnech. Na severu od Puly se nachází známý národní park na ostrovech Brijuni, jižně pak chráněná krajinná oblast kolem mysu Kamenjak.

Nejlepší koupání v okolí Puly najdete na skalnatém pobřeží na pláži Verudela.

Na obou nejjižnějších výběžcích Istrie se nachází oblíbená turistická střediska Medulin a Premantura, vybavená vším potřebným pro sportovní i rekreační vyžití.

U Kažely se rozkládá velký nudistický komplex s krásnou písečnou pláží.

Poseďte a odpočiňte si v jedné z kaváren či taveren nebo si dopřejte večerní procházku po pobřeží za doprovodu křiku racků.

Pula pulsuje čilým dopravním ruchem. Nachází se tu mezinárodní letiště, nádraží se spojením do Divače, nebo přístav, odkud se lodí snadno přeplavíte do Benátek.