Benátky

Benátky (italsky Venezia), město na laguně, je jedno z nejromantičtějších a nejzajímavějších měst v Evropě. Nachází se na severu Itálie, na břehu Jadranského moře. Rozkládá se na 118 ostrovech, které spojuje přes 400 mostů. Unikátní stavitelský div, který nemá obdoby, činí z Benátek jedinečné město svého druhu na světě. Už první dojem je takový, jako byste se ocitli zcela mimo čas. Kanály, které si žijí svým vlastním životem, úzké uličky, paláce z mramoru a kamene, minimum moderních zásahů, žádné auto. Benátky jsou jedním z nejnavštěvovanějších měst Itálie. Turisté z celého světa mohou kromě mezinárodního filmového festivalu a přehlídky výtvarného umění sledovat také stoupající hladinu vody, která se v oněch 50 dnech, které Italové nazývají jako „acqua alta“, dokáže přehoupnout až metr nad obvyklou hranici.

 

 

Toto krásné město nabízí bohatou historii a kulturu. Hlavní benátskou atrakcí je 4 km dlouhý a 70 m široký Canal Grande, procházející středem města. Právě zde narazíte na čilý dopravní ruch, i když jak sami Italové rádi tvrdí, gondoly jsou pro ně luxusem, který si mohou dovolit jen movití turisté. Proto raději využívají motorových člunů a vodních autobusů. Zajděte si do muzea a shlédněte sbírku Peggy Guggenheimové – díla Picassa, Dalího, Magritta, Brâncuşiho a Pollocka patří k nejvýznamnějším uměleckým dílům posledních staletí. Dóžecí palác (Palazzo Ducale), je gotická stavba a okázalé sídlo vládců Benátek, nacházející se na náměstí Sv. Marka. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších památek tohoto severoitalského města. Dnes je zpřístupněná jako muzeum. Hned vedle Dóžecího paláce najdeme nádhernou a unikátní stavbu - baziliku sv. Marka, která je považována za nejlépe dochovanou ukázku byzantské architektury. Bazilika sv. Marka je považována za největší mozaikový komplex na světě. Za návštěvu stojí také štíhlá zvonice (kampanila), ze které je krásný výhled na město, knihovna svatého Marka se vzácnými rukopisy. Mezi knihovnou a Dóžecím palácem se nacházející dva sloupy z 12. století s okřídleným lvem (symbolem Benátek), od kterých je krásný výhled na lagunu. Nejdůležitější sbírku umění od 12. do 18. století naleznete v galerii "Galleria dell'Accademia". 

 

 

Příběh Benátek je nevšední jako město samo. Jejich počátek se datuje do 5. století. Když místní obyvatelstvo hledalo útočiště proti nájezdům barbarů, našlo ho na bahnitých ostrůvcích laguny. Z osady chýší nesoucích se na dřevěných kůlech, které postupně zkameněly, vznikala obchodní velmoc a významné centrum umění - působili zde malíři jako Tizian, Veronese, Tintoretto. Na přelomu 15. a 16. století Benátky zažívaly svůj zlatý věk. S objevením nových plavebních cest se sice význam republiky sv. Marka postupně oslaboval, nevšednost místa ale žila dále.

Italská kuchyně je známá svou lehkostí a zdravým stylem. K nejzámějším pokrmům patří pizzatěstoviny. Velmi oblíbené jsou rybí speciality. Ze sladkostí nesmíme opomenout tiramisú. K dovolené v Itálii neodmyslitelně patří pravá italská zmrzlina. Jako předkrm bývají často místo polévky podávány těstoviny. Místní speciality dostanete ve stravovacích zařízeních nazvaných taverna. Za národní jídla zde lze pokládat špagety a pizzu. Ze sýrů se např. na těstoviny používá strouhaný parmezán, na pizze často okusíte italskou mozzarelu a oblíbená je i gorgonzola nebo mascarpone. Velice oblíbené jsou zde těstoviny, přičemž na italském trhu se setkáte se čtyřmi sty druhy tohoto produktu. Mohou být rýhované nebo hladké, mohou se do nich přidávat bylinky a koření, takže výsledný efekt lahodí také oku. Italové si zakládají na pozdě odpolední době aperitivu, kdy se zaplňují místní bary a město ožívá čilým ruchem. K nejznámějším a osvěžujícím nápojům se řadí Aperol Spritz a Hugo.

Dnes se Benátky vylidňují zejména kvůli neúnosně vysokým nájmům, o to více se ale město celoročně zaplňuje turisty z celého světa, kteří se přicházejí ponořit do magické atmosféry tohoto neobyčejného města. Od roku 1987 jsou Benátky na seznamu památek UNESCO.