Millstatt

Lázeňské a rekreační městečko Millstatt se nachází na břehu jezera Millstättersee v Korutanech, v nadmořské výšce 610 metrů. Millstatt je kulturním srdcem jezera Millstätter See, přitahující každoročně mnoho návštěvníků. Jeho historie je spojená s Benediktýnským klášterem založeným v roce 1070. Osídlení na tomto místě je však mnohem starší a táhne se až do neolitu. Žili zde Keltové i Slovani a osada byla součástí Římské říše. Podle legendy konvertoval v osmém století kníže Domitian ke křesťanství, jeho sochu lze spatřit na nábřeží.

Městečko Millstatt je tvořeno starodávnými habsburskými vilami. Nejvýznamnější památkou je bývalý benediktýnský klášter, dokončený v renesančním stylu roku 1499, a klášterní kostel Krista spasitele a všech svatých ze 12. století. Obdivovat zde můžete renesanční arkády a rajskou zahradu s románskými okny a sloupy. V areálu se nachází muzeum románského umění. Ve městě se pak nachází několik dalších památek spojených s klášterem jako je křížová cesta na kalvárii, barokní kaple nebo památník z 18. století.

U jezera je nádherná promenáda, menší pláž a socha knížete Domitiana. Doporučujeme navštívit "Badehaus Millstatt" s venkovním a krytým bazénem Infinity Pool a světem saun. Dopřejte si příjemnou masáž a dodejte energii v restauraci L'Onda. Nedaleký Aquapark "Erlebnisbad Drautalperle" ve Spittal an der Drau je ideální volbou pro celou rodinu. Na ploše 5.600 m² nabízí krytý bazén s tobogánem, masážní trysky, vodní proudy, saunový svět, dětský bazén, solárium a masáže.

Samotné jezero Jezero Millstatt je nejhlubším a nejvýše položeným jezerem v Korutanech. Je obklopené nádhernou horskou kulisou a patří k nejkrásnějším korutanským jezerům. Teplota vody v létě dosahuje příjemných 24-27 stupňů a má kvalitu pitné vody. Projeďte se po jezeře výletní lodí nebo v klasických veslicích. Okružní plavba trvá zhruba 2,5 hodiny. Celé jezero si můžete objet i na kole (28 km).