Bardolino

Bardolino je významné a oblíbené letovisko na jiho-východním břehu jezera Lago di Garda, cca 30 kilometrů od Verony. Bardolino charakterizuje krásné historické centrum, široké rovné ulice a dlouhé nábřeží. Bardolino leží v provincii Verona, v regionu Veneto. Žije zde necelých 7000 obyvatel. Milovníci letní zábavy ocení výhodnou polohu městečka nedaleko zábavního parku Gardaland, Safari, velkého centra vodních sportů Caneva a světa filmu Movieland u Lazise. Nechybí ani jezdecký a golfový klub.
Bardolino se proslavilo díky stejnojmennému lahodnému červenému vínu, jež je produktem okolních vinic. Na vinařské cestě (Strada del Vino), která začíná severně od Bardolina a vede dále přes Calmasino až do města Castelnuovo východně od Peschiery, se nabízí zastavení v některém z 43 vinařských sklípků na ochutnávku a případnou koupi místních vín. Bardolino se pyšní produkcí těch nejkvalitnějších vín, označených jako DOC (Denominazione di Origine Controllata). Za návštěvu rozhodně stojí i Muzeum vína (Museo del Vino), které je otevřené v letních měsících na vinicích Zeni, jihovýchodně od Bardolina, a Muzeum olivového oleje (Museo dell'olio d'Oliva) v Cisanu.
Bardolino patří mezi oblíbená letoviska v oblasti Lago di Garda. Širokou nabídkou atrakcí přitahuje všechny věkové skupiny. Je ideálním místem pro milovníky nočního života, ale také pro rodiny s dětmi, neboť právě pro nejmenší hosty je zde připraveno nepřeberné množství atrakcí. V centru Bardolina je celá řada historicky zajímavých budov. Románský kostel San Severo na hlavní gardské silnici Gardesana byl zbudován v 11. století. Zbytky starého scaligerského opevnění jsou k vidění na různých místech starého města a na pěší zóně.
V Bardolinu najdete celou řadu nádherných vil a paláců, které si zde v minulých staletích stavěli bohatí lidé, jezdící sem na prázdniny.