Tipy na výlet v Tyrolsku

Innsbruck
 
Innsbruck je hlavním městem Tyrolska s 124.579 obyvateli (údaj z roku 2014). Innsbruck se nachází v údolí řeky Inn, v alpském průsmyku. Zaujme vás nádherným přes 800 let starým historickým centrem a úchvatnou kombinací hor na obou stranách údolí řeky Inn. Je místem konání řady důležitých sportovních a kulturních akcí. Ve Starém Městě se můžete kochat pohledem na nápadně zářící "Zlatou střechu" (Goldenes Dachl), kterou nechal zřídit císař Maximilián I.  Nádherný pozdně gotický archýř byl vyroben z 2657 pozlacených měděných plátů. Innsbruck dýchá historií, tradicí a smyslem pro umění. Symbolem Innsbrucku je mohutná stavba zámku Ambras, která udiví návštěvníky  jemnými kazetovými stropy a obrazy Tizianovými, Van Dyckovými i Velasquesovými. V okolí obytné gotické věže, části bývalého innsbruckého městského hradu Ottoburgu, dnes pulsuje moderní obchodní život.

Za návštěvu stojí svost vídeňského rokoka - Hofburg z období kolem roku 1460, k němuž patří i Dvorní divadlo a Dvorní park.
Z významných akcí, které se zde konají každý rok, jmenujeme Innsbrucké taneční léto (Tanzsommer Innsbruck), Festival staré hudby (Festwochen der Alten Musik), Mezinárodní filmový festival Innsbruck (Internazionales Film Festival Innsbruck) či mezinárodní festival současné hudby ve Schwazu (Klangspuren Schwaz).

Tipem na krásný výlet je jízda zubačkou Hungerburgbahn na horu Seegrube (2000 m.n.m) s úžasným výhledem na celé město a okolí. Již dvakrát, v roce 1964 a 1976, byl Innsbruck místem konání zimních olympijských her. 
 

 

Fieberbrunn

Vesnička Fieberbrunn se nachází v Kitzbühelských Alpách v nadmořské výšce 900 metrů, přibližně 11 km od města St. Johann in Tirol a 30 km od Kitzbühelu. Ocitnete se zde přímo v srdci Alp. Fieberbrunn je ideální pro nadšence outdoorových sportů, horských kol, dálkových turistických tras, zdolávání vrcholů či relaxace. Ke koupání si můžete vybrat ze 3 romantických jezer, 2 koupališť a krytých bazénů. Perfektní možnosti pro výlety do blízkého okolí: Salzburg (cca 1 hod., Salzburský dóm, zámek Mirabell, hrad Festung Hohensalzburg, rodný dům W.A.Mozarta, Getreidegasse), Innsbruck (cca 1,5 hod., olympijský skokanský můstek, stadión ME, křišťálový svět Swarovski), Kitzbühel (cca 30 min., lyžařské závody Hahnenkamm), Bad Reichenhall/Berchtesgadener Land (Königssee, Obersalzberg, Kehlsteinhaus, Eagles Nest) a mnohem víc... Pro děti je tu nepřeberné množství aktivit a výletů. My jsme vyrazili lanovkou z Fieberbrunnu na střední stanici Streuböden, kde se nachází překrásný park (nejen) pro děti: Timoks Alm & Coaster s letní horskou dráhou (za poplatek), trampolínou, pískovištěm, houpačkami, lanovým centrem a spoustou dalšího. Něco na zub si můžete dát v místní horské chatě. Lanovkou můžete pokračovat dále až do konečné stanice, odkud budete mít výhled na Kitzbühelské Alpy. Každý pátek je lanovka otevřená až do 23 hod (informace z roku 2016).
 

 

St. Jakob in Haus - Jakobskreuz

Údolí Pillersee Tal v Tyrolsku není tak známé jako jiná rakouská střediska a tudíž zde nenarazíte na návaly turistů. Přitom má tohle údolí co nabídnout: najdete zde přes 800 km cyklostezek, vhodných i pro horská kola, a přibližně 400 km turistických tras. Údolí je tvořeno pěti městečky: Waidring, Hochfilzen, St. Jakob in Haus, St. Ulrich am Pillersee a Fieberbrunn. Údolí získalo svůj název díky stejnojmennému jezeru Pillersee, které v létě nabízí parádní koupání a osvěžení. Údoli Pillersee Tal je oblíbeným cílem i pro rodiny s dětmi. Pro ty je připravena řada atrakcí, zábavních a tématických parků, safari park, aquapark, koupaliště a mnohem více. Ze zážitkových dětských parků budete muset své potomky vyhnat násilím. Originální rozhlednu Jakobskreuz ve tvaru čtyřramenného kříže najdete na vrcholu Buchensteinwand (1456 m) nad městečkem St. Jakob in Haus. Rozhledna měří 30 metrů a nabízí fantastický výhled na celé údolí a okolní pohoří Kitzbühelských Alp. V interiéru kříže můžete na stěnách podél schodiště obdivovat obrazy místních umělců. Na vrchol rozhledny si můžete vyšlápnout po svých (159 schodů) nebo se nechat pohodlně vyvézt výtahem. Rozhledna má tři úrovně. Přímo v ramenech kříže jsou místnosti s panoramatickými okny, kde se občas pořádají různé semináře, apod. Na střechách čtyř ramen jsou otevřené terasy s dalekohledy Viscope, které zobrazují názvy a nadmořské výšky vrcholů, jež sledujete. Nejkrásnější výhled budete mít rozhodně ale z poslední panoramatické terasy na střeše střední části kříže. Při jasném počasí je vidět až na největší horu Rakouska Grossglockner (3798 m).
 

 

Timoks Alm & Coaster

Dětský zábavní park Timoks Alm leží ve výšce 1210 metrů u prostřední stanice lanovky Streuböden nad městečkem Fieberbrunn. Hlavním trhákem je stezka skřítka Timokse, na které děti plní různé úkoly. Dole u lanovky jsou připravené kartičky s mapou parku a stezkou, kam se zapisují správné odpovědi. Nejen děti ale i dospělí určitě nepohrdnou parádním lanovým centrem. Nechybí ani oblíbená korýtka s vodou, trampolíny a pískoviště s nezbytnými plachtami proti slunci. V Timoks Alm je také bobová dráha "Coaster" o délce 1160 m, na které se může vyřádit celá rodina. Na zvířecí stezce o pár desítek metrů výš se k obrázkům kopyt či tlapek přiřazují správná zvířata. Poslední je malý chyták – víte jaký živočich má jednu nohu a jedno kopýtko? Přece čert… Až všechno prozkoumáte, pokračujte lanovkou dál na vrchol Lärchfilzkogel (1654 m), ze kterého budete mít jedinečný výhled na okolní pohoří a údolí. Předem se ale posilněte v horské chatě Timoks Alm s typickými místními specialitami.
 
 

Wildpark Aurach

Wildpark Aurach se nachází v srdci Kitzbühelských Alp v nadmořské výšce 1100 metrů. Na ploše 40 hektarů seznamuje návštěvníky s více než 200 domácími i exotickými zvířaty. Tato zoologická zahrada s volným výběhem představuje ráj pro milovníky zvířat a přírody a nabízí úžasný výhled na okolní hory a údolí. Děti jistě ocení malou zoo Streichlstadl, kde se na zvířátka mohou podívat zblízka a pohladit si je. Najdete zde domácí králíky, osly, kozy, lamy, ovce a morčata. Park je otevřen od března do října, od 10-17 hod. Pondělí a úterý v mimosezóně je zavřeno, v červenci a srpnu park otevřen denně (informace z roku 2016).